LAJMI I FUNDIT:

Simptomat e goditjes nga nxehtësia – Katër shenjat që tregojnë që keni qëndruar shumë diell

Simptomat e goditjes nga nxehtësia – Katër shenjat që tregojnë që keni qëndruar shumë diell

Temperaturat në rritje po na bëjnë të përballemi me temperatura më të larta se 30 gradë Celsius gjatë gjithë muajit, duke lënë miliona njerëz në rrezik të sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë.

Goditja nga të nxehtit është vetëm një kërcënim i menjëhershëm që mund të ndodhë pas ekspozimit ndaj nxehtësisë ekstreme dhe diellit, por cilat janë shenjat që mund të tregojnë se e keni atë?


Express.co.uk zbulon shenjat kryesore të rrezikut që duhen kërkuar në mënyrë që të mund të veproni shpejt dhe të parandaloni sëmundje të rënda gjatë valës së të nxehtit.

Zyra e Meteorologjisë tani ka lëshuar një paralajmërim të nxehtësisë ekstreme të qelibartë, me temperatura që do të rriten më vonë gjatë javës dhe në fundjavë. Parashikuesit paralajmërojnë se temperaturat mund të jenë “mbi 35 gradë Celsius në juglindje dhe më gjerësisht rreth 32 gradë Celsius brenda zonës së paralajmërimit”.

Paralajmërim urgjent për gabimin kërcënues për jetën që shumica e prindërve bëjnë në mot të nxehtë
Lexo po ashtu Paralajmërim urgjent për gabimin kërcënues për jetën që shumica e prindërve bëjnë në mot të nxehtë

Nëse jeni jashtë gjatë motit të nxehtë, një gjë për të cilën duhet të keni kujdes është goditja e nxehtësisë. Lexoni për simptomat, si të parandaloni dhe kur të kërkoni ndihmë.

Cilat janë simptomat e goditjes nga nxehtësia?

Goditja nga nxehtësia shkaktohet nga një dështim i ‘termostatit’ në tru, i cili është përgjegjës për rregullimin e temperaturës së trupit.

Kalimi i tepërt i kohës në diell, ushtrimet në një mjedis të nxehtë dhe lodhja nga nxehtësia mund të çojnë gjithashtu në goditje të nxehtësisë, duke shkaktuar një sërë simptomash të pakëndshme fizike.

Lodhja është një nga treguesit më të hershëm se keni kaluar shumë kohë në diell, por ka disa shenja të tjera paralajmëruese që duhet t’i dini në mënyrë që të veproni shpejt.

Disa këshilla se si mund të flini më mirë gjatë nxehtësisë së verës
Lexo po ashtu Disa këshilla se si mund të flini më mirë gjatë nxehtësisë së verës

Dhimbje koke                               

Sipas NHS, dhimbja e kokës është një nga simptomat më të zakonshme të rraskapitjes nga nxehtësia, e cila ndodh përpara se të fillojë goditja e nxehtësisë. Kjo ndodh kur enët e gjakut në trup ngushtohen si pasojë e dehidrimit.

Goditja e nxehtësisë mund të ndodhë shpejt nëse është shumë nxehtë ose jeni duke u lodhur, prandaj është thelbësore të qëndroni të hidratuar në diell dhe të veproni menjëherë nëse keni simptoma.

Mos djersitje

Djersitja është reagimi natyror i trupit ndaj nxehtësisë kur ai përpiqet të balancojë temperaturën e tij. Ndërsa djersa avullohet, sipërfaqja e lëkurës ftohet, por kjo nuk ndodh gjithmonë në rastet e goditjes nga nxehtësia.

Në fakt, NHS paralajmëroi se mos djersitja edhe kur ndjeheni shumë të nxehtë është një shenjë serioze e goditjes nga nxehtësia dhe duhet të rezultojë në takim me mjekun.

Konfuzion dhe humbje e vetëdijes

Marramendja, konfuzioni dhe të fikët e lidhura me nxehtësinë janë gjithashtu pasojë e drejtpërdrejtë e mbinxehjes së trupit dhe shkaktohen nga zvogëlimi i rrjedhjes së gjakut në tru.

Better Health tha: “Nxehtësia shkakton një rritje të rrjedhjes së gjakut në lëkurë dhe grumbullimin e gjakut në këmbë, gjë që mund të çojë në një rënie të papritur të presionit të gjakut. Mund të ketë një ndjenjë të dridhjes përpara se të ndodhë të fikët”. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Hernia - shkaqet, trajtimi

Hernia - shkaqet, trajtimi

Shëndetësi
Kalo në kategori