LAJMI I FUNDIT:

Paralajmërim urgjent për gabimin kërcënues për jetën që shumica e prindërve bëjnë në mot të nxehtë

Paralajmërim urgjent për gabimin kërcënues për jetën që shumica e prindërve bëjnë në mot të nxehtë

Prindërve u është kërkuar që të shmangin mbulimin e karrocave të të vegjëlve të tyre gjatë valës së të nxehtit, pasi kjo mund të rrisë rrezikun e mbinxehjes.

Temperaturat pritet të rriten gjatë vazhdimit të verës.


Por ekspertët i kanë paralajmëruar prindërit që të mos i mbulojnë karrocat me një batanije ose leckë të lehtë – duke i nxitur në vend të tyre të përdorin një ombrellë ose mbulesë dielli të prerë anash karriges.

Gurus në Lullaby Trust thanë se mbinxehja rrit rrezikun e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS).

Bëni një dush të nxehtë para gjumit për të fjetur më mirë në temperatura të larta
Lexo po ashtu Bëni një dush të nxehtë para gjumit për të fjetur më mirë në temperatura të larta

Gjendja është vdekja e pashpjegueshme e një foshnjeje që ndodh kur ata janë në gjumë.

National Childbirth Trust tha se është një ide e mirë që ta mbani fëmijën tuaj larg rrezeve të diellit direkte dhe në një vend më të freskët nga ora 11:00 deri në orën 15:00 – kur nxehtësia është më e fortë.

“Kur jeni jashtë, përpiquni të gjeni një vend me hije për t’u ulur ose për të ecur. Megjithëse vendosja e një mbulese si një batanije mbi karrocën mund të duket si një ide e mirë për të mbajtur diellin larg foshnjës tuaj, ajo ndalon qarkullimin e ajrit dhe mund t’i bëjë ata shumë të nxehtë”. /Telegrafi/