LAJMI I FUNDIT:

Si të shpëtoni orkidetë që kanë filluar të thahen? Mos i hidhni, veproni hap pas hapi kështu

Si të shpëtoni orkidetë që kanë filluar të thahen? Mos i hidhni, veproni hap pas hapi kështu

Jo, ndoshta mjafton vetëm t’ua ndërroni vendin

Reklama

Nëse keni vënë re se orkidetë tuaja në saksi kanë filluar të thahen, mos mendoni menjëherë se nuk ka asnjë mënyrë për t’i shpëtuar dhe se do t’ju duhet t’i hidhnit.

Para se të fillojmë të flasim për procesin e shpëtimit të orkideve, është e rëndësishme të përcaktohet se kur është koha e duhur për atë hap.

Orkidetë janë më të ndjeshme kur janë duke lulëzuar dhe në lulëzim, kështu që atyre u ndërrohet vendi vetëm kur lulet e tyre të jenë tharë, transmeton Telegrafi.

Si fillim, është e nevojshme të pritet kërcelli i thatë i luleve, me një prerje mbi nyjën e parë të shëndetshme.

Pastaj hiqeni bimën nga saksia me sa më shumë kujdes.

Zbërtheni rrënjët dhe ndani të gjithë substratin e vjetër që ka filluar të kalbet.

Mos e ujisni orkidenë vetëm me ujë: Ka diçka shumë më të mirë, bën mrekulli për lulëzim!
Lexo po ashtu Mos e ujisni orkidenë vetëm me ujë: Ka diçka shumë më të mirë, bën mrekulli për lulëzim!

Më pas kontrolloni gjendjen e rrënjëve në detaje, hiqni me gërshërë të gjitha pjesët e pashëndetshme ose ato që kanë marrë ngjyrë të kafenjtë apo të kalbura.

Bima duhet të lahet mirë, nën një rrjedhë uji ose në një tretësirë dezinfektimi tashmë të përgatitur.

Nëse rrënja nuk është zhvilluar shumë, bima mund të kthehet në të njëjtën vazo, por nëse ka përparuar, nevojitet një saksi më e madhe.

Dhe në fund, ju ende duhet të vendosni rrënjën në tenxhere dhe të mbushni boshllëqet me substrat. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Lifestyle
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Lifestyle
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Harrojeni Viagren, kjo vitaminë është çelësi për seks të mirë!

Harrojeni Viagren, kjo vitaminë është çelësi për seks të mirë!

Intimitet dhe Pasion
Kalo në kategori