LAJMI I FUNDIT:

Mos e ujisni orkidenë vetëm me ujë: Ka diçka shumë më të mirë, bën mrekulli për lulëzim!

Mos e ujisni orkidenë vetëm me ujë: Ka diçka shumë më të mirë, bën mrekulli për lulëzim!
Reklama

Një nga bimët më kërkuese, që lulëzon rrallë, është orkideja

Duhet t’i kushtoni asaj shumë vëmendje dhe dashuri.


Rritja e një orkideje me gjethe jeshile të shëndetshme që lulëzon vazhdimisht është një nga sfidat më të mëdha për çdo adhurues të kësaj luleje të mrekullueshme.

Përveç dritës dhe ushqyerjes, ujitja i orkideve është kthyer në një “shkencë” të veçantë, transmeton Telegrafi.

Por është e vërtetë që me disa specie ndonjëherë nuk ka rregulla. Nuk mjafton vetëm uji. Gjithashtu, shumëkujt duhet t’u ketë ndodhur që të kenë marrë dhuratë një orkide të mrekullueshme në lulëzim të plotë, e cila, pasi lulëzoi një herë, nuk çeli kurrë lule të reja.

Ekziston një truk për të rritur orkide të tilla që janë pak vonë në zhvillimin e tyre. Në vend që ta ujisni me ujë të thjeshtë, çfarëdo qoftë ai, bëjeni me çaj jeshil.

Nuk është e nevojshme të bëni një filxhan të veçantë, por të lini një gllënjkë në fund të asaj që pini, të cilën do ta derdhni në orkide në fund të ditës.

Mos e teproni dhe sigurohuni që çaji të mos jetë shumë i fortë – shtoni maksimumi dy lugë në ditë dhe mos e ujisni gjatë fundjavës. Kjo teknikë funksionon edhe me bimë të tjera që rriten në tokë acidik, si trëndafilat. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Vendet më të vizituara në vitin 2023: Shtetet evropiane janë në tri vendet e para

Vendet më të vizituara në vitin 2023: Shtetet evropiane janë në tri vendet e para

Çfarë të vizitosh
Mos e hidhni hirin: Mund të përdoret për të neutralizuar aromat e pakëndshme ose për të hequr njollat nga mobiliet

Mos e hidhni hirin: Mund të përdoret për të neutralizuar aromat e pakëndshme ose për të hequr njollat nga mobiliet

Bëje vet
Këtë lëng e mban në shtëpi çdo femër, i heq për mrekulli njollat nga atletet

Këtë lëng e mban në shtëpi çdo femër, i heq për mrekulli njollat nga atletet

Bëje vet
Nëse flini me çorape apo zbathur, kjo për ju e tregon një gjë të rëndësishme!

Nëse flini me çorape apo zbathur, kjo për ju e tregon një gjë të rëndësishme!

Këshilla Lifestyle
Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Lule
Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Astrologji
Kalo në kategori