LAJMI I FUNDIT:

Si mund t’i dalloni vezët e prishura: Këto shenja do t’ju ndihmojnë

Si mund t’i dalloni vezët e prishura: Këto shenja do t’ju ndihmojnë
(Foto: Pexels)

Vezët e prishura mund të njihen në disa mënyra, një nga më të thjeshtat është testi i pluskimit. Përveç kësaj, aroma dhe ngjyra, mund të jenë një shenjë se ato janë të prishura.

Reklama

Edhe nëse keni qëllimet më të mira për të blerë vezë në treg, për të planifikuar vaktet tuaja, për të gatuar sa më shumë që të jetë e mundur dhe për të përdorur të gjithë artikujt sendet ushqimorë që keni blerë, do të ketë ende ato momente kur të kuptoni se keni ushqim të keq para se të ruani gatuani atë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), konsumimi i ushqimit të prishur mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të shkaktuara nga ushqimi, i cili lidhet me mbi 200 lloje të ndryshme sëmundjesh.

Duhet ose jo të kriposet uji gjatë gatimit të vezëve
Lexo po ashtu Duhet ose jo të kriposet uji gjatë gatimit të vezëve

Salmonela është një shqetësim i veçantë kur bëhet fjalë për vezët, kjo është arsyeja pse ata paralajmërojnë kundër konsumimit të vezëve të papërpunuara në brumin e ëmbëlsirave ose biskotave, ngrënia e vezëve të plasaritura ose ngrënia e vezëve të prishura.

Testi i pluskimit është një nga metodat më të rekomanduara për të testuar nëse një vezë është ende e mirë apo jo. Mjafton të mbushni enën me ujë dhe të vendosni vezët në të. Vezët e freskëta do të zhyten në fund, ndërsa vezët e prishura do të pluskojnë. /Telegrafi/

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?
Lexo po ashtu A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Në trend Stil

Më shumë
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Nuk është në testin për shofer: Kjo është një pyetje që edhe më të mirët e dështojnë - kush e ka përparësinë?

Nuk është në testin për shofer: Kjo është një pyetje që edhe më të mirët e dështojnë - kush e ka përparësinë?

Stil
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Ajo që shihni për herë të parë në një foto mund të zbulojë aspekte të fshehura të personalitetit tuaj

Ajo që shihni për herë të parë në një foto mund të zbulojë aspekte të fshehura të personalitetit tuaj

Lifestyle
Gjejeni cilës shenjë i përkisni në horoskopin kinez dhe çfarë tregon ajo për ju

Gjejeni cilës shenjë i përkisni në horoskopin kinez dhe çfarë tregon ajo për ju

Lifestyle
Kalo në kategori