LAJMI I FUNDIT:

Si mund të reagoj trupi pas marrjes së proteinave?

Si mund të reagoj trupi pas marrjes së proteinave?

Ju po përpiqeni të bëni gjënë e duhur për trupin tuaj dhe t’i siguroni atij proteina që i duhen për të ruajtur funksione të ndryshme trupore, duke përfshirë ndihmën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve.

Reklama

E gjitha ju përpiqeni të bëni është të hani mirë, dhe në kthim ju merrni gazra të pakëndshëm.

Është e vërtetë se gazrat proteina ekzistojnë dhe kjo është një temë e shpeshtë diskutimi për nutricionistët.

Për fillestarët, nuk keni pse të zvogëloni marrjen e proteinave për të luftuar fryrjen e barkut. Ju ndoshta do të duhet vetëm të rregulloni dietën tuaj, shkruan KP.

“Miti i përbashkët është se sasia e proteinave që merrni do të rrisë shanset e formimit të gazit. Nuk ka asnjë dëshmi për këtë gjitha. Lloji i proteinave që ju hani, të tilla si mish apo shtesa të proteinave, mund të luajnë një rol më të rëndësishëm në prodhimin e gazit”, shpjegon gastroenterologu Samir Islam.

Shumica e proteinave shtazore, të tilla si vezët, viçi, mishi i derrit, shpezët dhe peshqit, përmbajnë squfur, i cili mund të kontribuojë në formimin e gazrave. Por kur vjen puna për të shkundur tuaj proteina, jo të gjitha proteinat janë për të fajësuar për këtë problem. Sheqeri zakonisht ju bën probleme, shkruan Men’s Health.

“Shtimi i sheqerit në një pije proteinike, të tilla si ksilitol, manitol dhe fruktoza, ndihmon për të përmirësuar shijen, por shkatërron zorrët tuaja. Kjo është edhe arsyeja pse çamçakëzët pa sheqer dhe pijet pa sheqer dietike mund të shkaktojnë gazra, fryrje dhe nganjëherë diarre”, shpjegon mjeku.

Sidoqoftë, nëse jeni vegjetarian, madje edhe burime bimore të proteinave, të tilla si fasulet, soja dhe thjerrëzat, mund të shkaktojnë probleme me tretjen falë oligosakarideve që fermentojnë bakteret në zorrën tuaj, thotë Ryan Masiel, një dietolog nga Boston.

Megjithëse gazrat e kohëpaskohshme janë një dukuri plotësisht e shëndetshme dhe normale, nëse rregullisht vëreni fryrje, diarre ose kapsllëk, do të ishte mirë të konsultoheni me mjekun, për të përjashtuar problemet mjekësore, përfshirë sindromën e zorrës së irrituar, dhe sëmundje edhe më serioze, të tilla si kanceri i zorrës së trashë.