LAJMI I FUNDIT:

Si do të përfitojnë bizneset nga 60 milionëshi i Qeverisë së Kosovës, i ndarë nga Fondi për Rimëkëmbje?

Si do të përfitojnë bizneset nga 60 milionëshi i Qeverisë së Kosovës, i ndarë nga Fondi për Rimëkëmbje?

Bizneset të cilat kanë pasur humbje si pasojë e pandemisë COVID-19 do të ndihmohen nga Fondi për Rimëkëmbje Ekonomike, ku Qeveria e Kosovës nga ky Fond, i cili kap vlerën 365 milionë euro, ka ndarë 60 milionë euro, për subvencionimimin e pagave për bizneset aktive.

Reklama

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në prezantimin e këtij propozimi, në mbledhjen e fundit të Qeverisë, kishte thënë se, kjo përfshinë edhe bizneset e reja të regjistruara nga fillimi i vitit deri në muajin gusht 2020.

“Sipas Programit për Rimëkëmbjen Ekonomike dhe sipas vendimit të Qeverisë së datës 13 gusht, në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit ndahen 60 milionë euro, ndarja behët për subvencionimin e pagave për bizneseve aktive bazuar me numrin e të punësuarve, të deklaruar në deklaratën e tatimit të muajit dhjetor 2019 që plotëson kushtet në vijim: të kenë statusin e tatimpaguesit aktiv për muajin korrik dhe të kenë të dorëzuar deklaratën tremujore”, kishte thënë Bajrami, përcjell Telegrafi.

Sipas saj, nga ky vendim nuk do të përfitojnë ndërmarrjet publike dhe bizneset që e kanë të rregulluar tregun nga rregullatorët.

Qeveria ndanë 60 milionë euro për subvencionimin e pagave të bizneseve
Lexo po ashtu Qeveria ndanë 60 milionë euro për subvencionimin e pagave të bizneseve

“Nga ky vendim nuk do të përfitojnë ndërmarrjet publike dhe bizneset që e kanë të rregulluar tregun nga rregullatorët. Subvencionimi përfshin edhe për bizneset e regjistruara për periudhën janar-gusht 2020, ku në këtë rast subvencionimi bazohet në numrin e të punësuarve për muajin korrik 2020”, ka shtuar ajo.

Përveç kësaj shume, Qeveria e Kosovës kishte ndarë edhe 27 milionë euro të tjera për ndihme ndaj familjeve me asistencë sociale, subvencionim në bujqësi dhe për ndërmarrësi.

Po ashtu, Qeveria ka paralajmëruar se në pjesën e dytë të muajit tetor dhe nëntor pritet të ndahen edhe ndihma të tjera financiare për bizneset.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se fondi prej 87 milionë euro tashmë është aktiv dhe në dispozicion të qytetarëve.

Në një postim në Facebook, Hoti ka bërë të ditur se nga java e ardhshme do të nisin me shpërndarjen e 60 milionë eurove.

Hoti: Nga java e ardhshme nisim shpërndarjen e 60 milionë eurove
Lexo po ashtu Hoti: Nga java e ardhshme nisim shpërndarjen e 60 milionë eurove

“Fondi prej 87 milionë euro tashmë është aktiv dhe në dispozicion të qytetarëve dhe bizneseve. Nga java e ardhshme nisim me shpërndarjen e 60 milionë euro, ndërsa deri në fund të vitit do të shpërndahen gjithsej 87 milionë euro që i kemi aprovuar në Qeveri”, ka shkruar Hoti.

Kosova deri më tani ka zbatuar Pakon Emergjente Fiskale, në vlerë të rreth 180 milionë eurove. Kjo Pako, e cila kishte për qëllim të zbuste problemet ekonomike dhe sociale, ishte miratuar në muajin mars, pas konfirmimit të rasteve të para me COVID-19, nga Qeveria e udhëhequr nga ish-kryeministri, Albin Kurti.

Kurse, disa nga masat e saj janë duke u zbatuar pas ardhjes së qeverisë së udhëhequr nga kryeministri, Avdullah Hoti. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Murati i reagon Ramës me një shprehje gjermane: Ai momenti kur ty të vie turp për të bëmat e tjetrit

Murati i reagon Ramës me një shprehje gjermane: Ai momenti kur ty të vie turp për të bëmat e tjetrit

Ekonomi
ATOMI hap konkurs për inteligjentët

ATOMI hap konkurs për inteligjentët

Instituti ATOMI
Linjë e re inovative e  probiotikëve - Vitalia

Linjë e re inovative e probiotikëve - Vitalia

Vitalia
Inovacion në dizajnin e dritareve - sistemi modular 'Elegant' nga Deceuninck

Inovacion në dizajnin e dritareve - sistemi modular 'Elegant' nga Deceuninck

Deceuninck
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Inflacioni 229.8 për qind - më i ulëti për gjashtë muajt e fundit në Liban

Inflacioni 229.8 për qind - më i ulëti për gjashtë muajt e fundit në Liban

Botë
Kalo në kategori