LAJMI I FUNDIT:

Shuarja e zjarrit në pyjet pranë Berlinit problem për zjarrfikësit, shkak municioni i mbetur në zonën që dikur shërbente si terren për stërvitje ushtarake

Shuarja e zjarrit në pyjet pranë Berlinit problem për zjarrfikësit, shkak municioni i mbetur në zonën që dikur shërbente si terren për stërvitje ushtarake

Në shtetin federal të Brandenburgut në lindje të Gjermanisë, zjarret në pyje u ndezën sërish sot në një sipërfaqe totale prej rreth 150 hektarësh, dhe një rrezik të veçantë përbëjnë municionet e mbetura në një zonë që dikur shërbente si terren stërvitje ushtarake.

Reklama

“Për momentin zjarri po shpërthen në një sipërfaqe prej rreth 8 hektarësh”, tha shefja e zyrës për planifikimin komunal të qytetit Jueterbog, Christiane Lindner-Klopsch, transmeton Telegrafi.

Në rindezjen e zjarrit ka kontribuar era e fortë që prej të dielës në këtë zonë. Ndërkohë, shërbimi zjarrfikës po përpiqet të përcaktojë shkallën e zjarrit me ndihmën e dronëve.

Komisioneri i shtetit federal të Brandenburgut, Raimund Engele, nuk pret që situata të qetësohet në një të ardhme të afërt.

“Shiu i pakët që është paralajmëruar nuk do ta lehtësojë situatën. Kjo zonë vuan prej vitesh nga thatësira”, tha Engele.

Shuarja e zjarrit vështirësohet nga rreziku i municioneve të mbetura në këtë zonë në jug të Berlinit, e cila shërbeu si terren trajnimi ushtarak gjatë Gjermanisë Lindore. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Evropa
Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Evropa
U raportua për top të zjarrtë dhe shpërthim të fuqishëm në Oxford, autoritetet tregojnë se çfarë në të vërtetë ndodhi

U raportua për top të zjarrtë dhe shpërthim të fuqishëm në Oxford, autoritetet tregojnë se çfarë në të vërtetë ndodhi

Evropa
Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm

Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm

Serbia
YouTuberi qëllohet me plumb në gjoks, kamera filmoi skenën rrëqethëse – personin me të cilin tentoi të tallet nuk ishte në disponim

YouTuberi qëllohet me plumb në gjoks, kamera filmoi skenën rrëqethëse – personin me të cilin tentoi të tallet nuk ishte në disponim

Amerika
Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Evropa
Kalo në kategori