LAJMI I FUNDIT:

Shoferët mund të kursejnë me litra karburant vetëm nëse shtypin një buton në veturë

Shoferët mund të kursejnë me litra karburant vetëm nëse shtypin një buton në veturë

Kushdo që posedon një veturë e din shumë mirë se ekonomia e karburantit është një shqetësim i madh – veçanërisht me rritjen e kostos së jetesës në të gjithë botën.

Por, ndonjëherë shoferët mund të mos e dinë se mund të harxhojnë me litra karburant pa nevojë dhe është një gjë që mund të evitohet me vetëm një opsion, transmeton Telegrafi.

Gjithçka ka të bëjë me teknologjinë e automatizuar të nisjes/ndalimit – një sistem që ka qenë në shumë vetura të reja për vite me radhë që u mundëson shoferëve të fikin plotësisht motorin e tyre kur janë në një ndalesë totale për më shumë se një mori sekondash – dhe më pas ta ndezin shpejt për të ecur përpara kur iu kërkohet.

Le të themi se ndodheni duke pritur në semaforë kur e dini që me të vërtetë ju duhet të prisni më gjatë.

Kjo do t’ju lejojë të fikni makinën tuaj, pa pasur nevojë ta fikni çelësin dhe ta përdorin ‘pedalin e nisjes’ për ta ndezur përsëri.

Sipas Shoqatës Amerikane të Automjeteve ju mund të kurseni 7 për qind të karburantit tuaj.

Kjo është një nxitje e madhe për secilin shofer, por vlen të përmendet se jo çdo veturë e ka këtë teknologji. /Telegrafi/