LAJMI I FUNDIT:

A shkoi vërtet në Bjellorusi udhëheqësi i Wagner, Yevgeny Prigozhin?

A shkoi vërtet në Bjellorusi udhëheqësi i Wagner, Yevgeny Prigozhin?

Ka shumë pyetje pa përgjigje në lidhje me marrëveshjen që lideri i mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin arriti për t’i dhënë fund rebelimit dhe për atë që do të ndodhë më pas.

Dhe një nga gjërat që nuk e dimë është se ku ndodhet Prigozhin tani, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Ai u pa për herë të fundit në një makinë duke u larguar nga Rostov-on-Don vonë të shtunën – qytet në Rusinë jugore që ai kishte pretenduar se e kontrollonte për një ditë.

Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse
Lexo po ashtu Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse

Ai buzëqeshte ndërsa shtrëngoi duart me disa banorë të zonës të cilët po brohorisnin.

Destinacioni i tij i ardhshëm tani është menduar të jetë Bjellorusia, pas një marrëveshjeje të raportuar të ndërmjetësuar nga lideri i atij vendi Alexander Lukashenko, një aleat kryesor i presidentit Vladimir Putin.

Por Prigozhin që atëherë është “kursyer” në lidhje me itinerarin e tij të menjëhershëm.

Ekspertët tregojnë se pse një Prigozhin i fuqishëm në Bjellorusi mund të mos jetë i mirë për Ukrainën
Lexo po ashtu Ekspertët tregojnë se pse një Prigozhin i fuqishëm në Bjellorusi mund të mos jetë i mirë për Ukrainën

Ndërkohë një zonë ndalim-fluturimi është aktualisht në fuqi në Rusinë jugperëndimore, që do të thotë se aeroportet më të afërta operuese me Rostovin janë në Volgograd dhe Soçi – por secili janë rreth 400 km (250 milje) larg.

Prigozhin teorikisht mund të udhëtojë me makinë ose tren – por është një rrugë e gjatë për në Bjellorusi, pasi ai duhet të “anashkalojë” Ukrainën. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Evropa
Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Evropa
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
Ajo e pyeti të dashurin me sa gra kishte fjetur - përgjigja burrit i kushtoi me therje në ije

Ajo e pyeti të dashurin me sa gra kishte fjetur - përgjigja burrit i kushtoi me therje në ije

Azia
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kalo në kategori