LAJMI I FUNDIT:

Shkenca ka vërtetuar: Këto katër gjëra me siguri i keni trashëguar nga e ëma!

Shkenca ka vërtetuar: Këto katër gjëra me siguri i keni trashëguar nga e ëma!

Është konstatuar shkencërisht që ekzistojnë disa gjëra të cilat fëmijët më së shpeshti i trashëgojnë nga nënat e tyre, ndërsa për prindërit nuk është konstatuar ndikim i ngjashëm, por që ka të bëjë edhe me dukjen dhe sjelljen.

Reklama

Zbuloni për çka është fjala dhe verifikoni sa nga këto gjëra mund t’i aplikoni në shembullin vetjak:

Inteligjenca

Shanset që keni të trashëguar “mençurinë e nënës” janë dukshëm më të mëdha se që i keni trashëguar nga babai, transmeton Telegrafi.

Në hulumtimin e bërë në Glasgou, në të cilin kanë marrë pjesë 12.000 të rinj të moshës prej 14 deri në 22 vjeç shumica e të intervistuarve kanë pasur pikë të njëjta apo maksimalisht 15 pikë më shumë, përkatësisht më pak, koeficient inteligjence sesa nënat e tyre.

Shprehitë e gjumit

Nëse keni problem me gjumin, fajtori i mundshëm për të është nëna juaj. Në revistën shkencore “Sleep Medicine” në vitin 2017 është bërë hulumtimi i cili ka zbuluar që nënat shpesh bartin shprehitë e tyre të gjumit te fëmijët e vet, kështu që fëmijët e nënave të cilat vuajnë nga pagjumësia më së shpeshti flenë më pak se fëmijët e tjerë.

Dukja rinore

Nëse nëna juaj ka dukje rinore, atëherë jeni të parat fatlume sepse i keni shanset shumë më të mëdha që edhe ju do të dukeni ashtu kur të arrini moshën e saj.

Shkencëtarët e institutit gjerman të biologjisë “MaxPlanck” kanë konstatuar që ADN-ja nga mitokondria, të cilën e trashëgojmë drejtpërdrejt nga nënat, mund të kontrollohet pjesërisht edhe mënyra në të cilën plakemi.

Menopauza

Është shansi i madh që do të hyni në menopauzë përafërsisht në të njëjtën moshë të jetës kur ka hyrë edhe nëna juaj. Hulumtimi i bërë në vitin 2011 në institutin britanik të studimit të kancerit në të cilin kanë marrë pjesë më shumë se 2.000 femra, ka treguar që menopauza e hershme apo e vonuar, përkatësisht ajo e cila shfaqet para moshës 45 vjeç dhe pas moshës 55 vjeç, mund të jetë trashëguese.

Vajzat, nënat e të cilave kanë kaluar nëpër menopauzën e tillë kanë gjashtë herë shanse më të mëdha që do t’u ndodhë kështu edhe atyre vajzave, nënat e të cilat kanë pasur menopauzë në periudhën midis moshës 45 dhe 55 vjeç. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Shëndetësi
Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Shëndetësi
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Nga stresi te yndyra e tepërt – pesë gjërat që e bëjnë jashtëqitjen të verdhë dhe kur duhet të shqetësoheni

Nga stresi te yndyra e tepërt – pesë gjërat që e bëjnë jashtëqitjen të verdhë dhe kur duhet të shqetësoheni

Shëndetësi
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Kalo në kategori