LAJMI I FUNDIT:

Shkak aeroplani, Trudeau dhe i gjithë delegacioni i tij janë detyruar të zgjasin qëndrimin e tyre në Nju Delhi të Indisë

Shkak aeroplani, Trudeau dhe i gjithë delegacioni i tij janë detyruar të zgjasin qëndrimin e tyre në Nju Delhi të Indisë

Kryeministri kanadez Justin Trudeau dhe i gjithë delegacioni i tij janë detyruar të zgjasin qëndrimin e tyre në Nju Delhi për samitin e G20 me një ditë shtesë pasi aeroplani i tij u prish, konfirmuan zyrtarët kanadezë.

Trudeau mbërriti në Indi për takimin e liderëve të 20 ekonomive kryesore të premten.

Ai do të kthehej në shtëpi të dielën pasi vuri një kurorë në një përkujtimore për liderin indian të pavarësisë Mahatma Gandhi, por një defekt mekanik e mbajti atë në Indi gjatë natës, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Komisioni i Lartë Kanadez në Nju Delhi i referoi AFP një deklaratë nga zyra e Trudeau duke thënë se forcat ajrore kanadeze, e cila operon aeroplanin, e kishte informuar delegacionin se “po përjetonte vështirësi teknike”.

“Këto çështje nuk zgjidhen brenda natës, delegacioni ynë do të qëndrojë në Indi derisa të bëhen marrëveshje alternative”, shtoi ai.

CTV e Kanadasë e identifikoi avionin si një Airbus, duke thënë se nuk ishte e qartë se kur do të mund të kthehej, duke shtuar se “nuk është hera e parë” që kishte probleme.

Trudeau nuk është e vetmja figurë botërore që ka qenë viktimë e problemeve me problemet e një avioni muajt e fundit.

Në gusht, ministrja e jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, u detyrua të anulojë një udhëtim në Oqeani pasi një problem me aeroplanin e saj qeveritar e detyroi atë dy herë të kthehej në Abu Dhabi. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Evropa
Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Evropa
Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Evropa
Kalo në kategori