LAJMI I FUNDIT:

Shiu i madh përfshiu Dubain – rrugë të përmbytura, fluturime të anuluara

Shiu i madh përfshiu Dubain – rrugë të përmbytura, fluturime të anuluara

Reshjet intensive goditën Dubain dhe Emiratet e Bashkuara Arabe më gjerë gjatë fundjavës, duke shkaktuar përmbytje dhe ndërprerje të fluturimeve në aeroportin më të ngarkuar në botë.

Pothuajse 50 milimetra shi ranë në Dubai në vetëm gjashtë orë.

Autoritetet dërguan ekuipazhe për të hequr pemët nga rruga dhe për të hapur grilat e kullimit, megjithëse shiu mbuloi me shpejtësi disa zona.

Policia mbylli pjesë të një pjese të autostradës dhe fluturimet për kompanitë Emirates dhe FlyDubai u pezulluan gjithashtu.

Videot tregojnë rrugë të përmbytura, raportojnë mediat arabe.

Autoritetet kishin paralajmëruar publikun një ditë më parë për stuhinë e ardhshme dhe personeli i urgjencës ishte gjithashtu gati.

Shiu është i pazakontë në këtë zonë, por herë pas here ndodh gjatë muajve më të ftohtë të dimrit. /Telegrafi/