LAJMI I FUNDIT:

Për herë të parë vijnë pamje të drejtpërdrejta nga Marsi

Për herë të parë vijnë pamje të drejtpërdrejta nga Marsi

Agjencia Evropiane e Hapësirës ka transmetuar imazhet e para të drejtpërdrejta nga Marsi.

Reklama

Ajo ka zbuluar një imazh të ri çdo 50 sekonda, raporton cnn.

Ndërkohë, përditësimet janë gjithashtu të disponueshme në llogarinë e ESA-s në Twitter dhe hashtagun #MarsLIVE, tha agjencia.

Ngjarja po shënon 20 vjetorin e hapjes së agjencisë Mars Express – një mision që merr imazhe tredimensionale të sipërfaqes së planetit për ta parë atë në detaje më të plota.

“Normalisht, ne shohim imazhe nga Marsi dhe e dimë se ato janë marrë ditë më parë”, tha James Godfrey, menaxher i operacioneve të anijeve kozmike në qendrën e kontrollit të misionit të ESA në Darmstadt, Gjermani. “Jam i emocionuar të shoh Marsin siç është tani – aq afër një ‘tani’ marsian sa mund të arrijmë!”

Por a nuk kemi parë imazhe të Marsit më parë? Po, por jo drejtpërdrejt, tha ESA.

Shpesh të dhënat dhe vëzhgimet e planetit të kuq merren kur një anije kozmike nuk është në kontakt të drejtpërdrejtë me Tokën, kështu që imazhet ruhen derisa të mund të kthehen, deklaroi ESA.

Në varësi të vendit ku Marsi dhe Toka janë në orbitat e tyre rreth diellit, mesazhet që udhëtimi nëpër hapësirë mund të zgjasin diku nga 3 deri në 22 minuta.

Për të filluar transmetimin e drejtpërdrejtë, ESA vlerëson se do të duhen rreth 17 minuta që drita e nevojshme për të formuar imazhet të udhëtojë drejtpërdrejt nga Marsi në Tokë dhe më pas një minutë tjetër për të kaluar telat dhe serverët në tokë, tha agjencia.

“Vini re, ne kurrë nuk kemi provuar diçka të tillë më parë, kështu që koha e saktë e udhëtimit për sinjalet në terren mbetet pak e pasigurt”, përfundoi agjencia. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Turqia
Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Australia
Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia
Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusët me shumë gjasë kanë rrëzuar një nga aeroplanët e tyre në Ukrainë

Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusët me shumë gjasë kanë rrëzuar një nga aeroplanët e tyre në Ukrainë

Evropa
Aksidentohet vetura e policisë në Zagreb - një polic mbeti i vdekur, tre u plagosën

Aksidentohet vetura e policisë në Zagreb - një polic mbeti i vdekur, tre u plagosën

Kroacia
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Kalo në kategori