LAJMI I FUNDIT:

Shikoni dhjetë mbikalimet e mahnitshme, dedikuar mbrojtjes së botës së egër (Foto)

Shikoni dhjetë mbikalimet e mahnitshme, dedikuar mbrojtjes së botës së egër (Foto)

Në mbarë botën gjejmë ura dhe mbikalime, të cilat janë bërë që njerëzit dhe mallrat të kalojnë me lehtësi.

Por në shumicën e rasteve, këto ndërtime e pengojnë qarkullimin normal të kafshëve, transmeton Telegrafi.

Për këtë arsye, është parë nevoja që të ndërtohen disa mbikalime, nëpër të cilat do të kalonin gjallesat nga njëri vend në tjetrin dhe atë me shumë lehtësi.

Prej tunelit që në pjesën e sipërme është e mbuluar me barë, që ndodhet në Montana të Shteteve të Bashkuara, deri te ‘Ura e Gaforreve’ që ndodhet në Australi, këto janë disa nga rastet kur njerëzit kanë menduar në favor të kafshëve, për të parandaluar zhdukjen e tyre.

Pyllëzimi i një mbikalimi në New Yersy dhe në Birgenau të Gjermanisë, janë në mesin e rasteve kur jeta e botës së egër është vënë në plan të parë, e më pas rruga për lëvizjen e njerëzve. /Telegrafi/

Mbikalimet 2

Mbikalimet 3

Mbikalimet 4

Mbikalimet 5

Mbikalimet 6

Mbikalimet 7

Mbikalimet 8


Në trend Fun

Më shumë
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Interesante
Kalo në kategori