Aktori i njohur Shia LaBeouf i cili vjen nga një familje e përzier çifute dhe e krishterë, zbuloi se u konvertua në katolicizëm pasi u shfaq si prift në “Padre Pio” si personazhi kryesor.

Ndërsa hulumtoi për priftin e ndjerë italian, Francesco Forgione dhe qëndroi në një manastir për t’u përgatitur për rolin e tij në filmin e ardhshëm të “Abel Ferrara”, aktori 36-vjeçar tha se ai u tërhoq nga spiritualiteti ndërsa luftonte me idetë vetëvrasëse dhe ndjenjat e rrënjosura thellë të turpit.

“Unë kisha një armë në tavolinë. Unë isha atje”, i tha ylli i “Honey Boy” peshkopit Robert Barron gjatë një interviste 80-minutëshe, të publikuar në YouTube të enjten (25 gusht), shkruan DailyMail.

Reklama

“Nuk doja të isha më gjallë kur ndodhi e gjithë kjo. Turp siç nuk e kisha përjetuar kurrë më parë – lloj turpi që harron se si të marrësh frymë. Ju nuk dini ku të shkoni. Ju nuk mund të dilni jashtë dhe të merrni ushqim”, shpjegoi ai.

Reklama

Ai gjithashtu vuri në dukje se nuk e pranoi rolin si ‘Padre Pio’ për të gjetur Zotin, por mendon se fati i tij ishte i gjithë pjesë e planit të Zotit.

“Tani e di që perëndia po përdorte egon time për të më tërhequr tek ai. Duke më larguar nga dëshirat e kësaj bote. Gjithçka po ndodhte njëkohësisht”, tha aktori.

Reklama

Mësimi rreth shlyerjes dhe faljes gjithashtu e lejoi atë të besonte se është i denjë për një shans të dytë.

“Ishte të shihja njerëz të tjerë që kanë mëkatuar përtej çdo gjëje që mund ta konceptoja ndonjëherë, duke u gjetur në Krishtin, gjë që më bëri të ndihesha sikur, “Oh, kjo më jep shpresë”, i tha LaBeouf peshkopit.

“Fillova të dëgjoja përvojat e njerëzve të tjerë të shthurur që kishin gjetur rrugën e tyre në këtë, dhe më bëri të ndihesha sikur kisha leje”, tha tutje ai.

Reklama

Kjo deklaratë e tij vjen pasi ish-e dashura e tij, FKA Twigs e paditi atë për akuza seksuale, ai u nda me agjencinë e tij të talenteve CAA dhe u pushua nga “Don’t You Worry Darling” në 2021.

Reklama
Të gjitha lajmet nga Shia LaBeouf Të gjitha lajmet nga Shia LaBeouf

Pas sandaleve publike, avokati i LaBeouf i tha Variety se ai e dinte se ai ‘ka nevojë për ndihmë’ dhe filloi ‘të kërkonte llojin e trajtimit kuptimplotë, intensiv dhe afatgjatë për pacientët që i nevojitej dëshpërimisht.

Aktori ka mohuar t’i ketë shkaktuar Twigs “ndonjë lëndim ose humbje” pavarësisht pretendimeve të saj se ajo pësoi ‘abuzime të pamëshirshme’ gjatë marrëdhënies së tyre, të cilën ajo e përshkroi si një ‘makth të gjallë’.

Sipas Rolling Stone, ata do të shkojnë në gjykatë më 17 prill 2023. /Telegrafi/

Reklama