Pavarësisht nëse kemi një temperament shpërthyes dhe zemërohemi lehtë apo pragu i tolerancës është shumë i lartë kur bëhet fjalë për nervozizmin, secili prej nesh ka atë një fjali që mund të “na kthejë” në një sekondë.

Reklama

Më poshtë, kontrolloni se cilat fjali rrisin presionin e shenjave të zodiakut:

1. Dashi

“Me siguri nuk keni nevojë për ndihmë?”.

Jo, ata nuk kanë nevojë për ndihmë dhe mos i pyesni për këtë. Dashi është i pavarur, pëlqen t’i bëjë gjërat sipas mënyrës së tyre dhe nuk u pëlqen të varet nga të tjerët. Nëse ata kanë nevojë për ndihmën tuaj, ata do ta kërkojnë vetë, por nuk do të ndihen rehat kur të përzihen shumë në biznesin e tyre.

Reklama

2. Demi

Reklama

“Relaksohuni, ne do t’ia dalim disi”.

Demit i pëlqen të ketë një plan. Më saktë, demi duhet të ketë një plan dhe prandaj nuk i thua se do ta zgjidhësh problemin gjatë rrugës, siç të vjen, pa organizim. Është e paimagjinueshme për të. Demat janë shumë të përgjegjshëm dhe pëlqejnë t’i mendojnë gjërat përpara se të hedhin hapin tjetër, kështu që spontaniteti nuk është thjesht kostumi i tyre i fortë, veçanërisht kur bëhet fjalë për çështje të rëndësishme.

3. Binjakët

“Ju jeni dyfish”.

Binjakët janë një nga shenjat e zodiakut me më shumë mite, dhe një prej tyre ka të bëjë me dyfytyrësinë e tyre të supozuar. Ata shpesh perceptohen gabimisht si njerëz që do t’ju thonë diçka në fytyrë dhe më pas do të bëjnë diçka tjetër pas shpine. Megjithatë, në të vërtetë nuk bëhet fjalë për dyfytyrësi, por për një ndryshim të thjeshtë të të menduarit.

Reklama
Reklama

Binjakët mund të ndryshojnë fjalë për fjalë mendimin ose sjelljen e tyre në një sekondë dhe të qëndrojnë pas këtij vendimi, i cili është i paimagjinueshëm për shumë shenja. Kur i quani binjakët me dy fytyra, po nënkuptoni se ata ju kanë goditur me thikë pas shpine me qëllim, kur në të vërtetë nuk kishin ndërmend t’ju lëndonin në radhë të parë.

4. Gaforrja

“Po më mbyt”.

Disa njerëz thjesht nuk mund ta përballojnë intensitetin e dashurisë së Gaforres, veçanërisht ata njerëz që janë më të ftohtë ose më pak emocionalë nga natyra. Është e rëndësishme të dini se Gaforrja nuk synon t’ju mbingarkojë me sasinë e vëmendjes ose ndjenjave, ata janë thjesht aq emocionalë dhe të përkushtuar ndaj marrëdhënieve të rëndësishme sa nuk mund ta ndihmojnë veten në situata të caktuara.

Reklama
Reklama

5. Luani

“Ti je kaq egoist”.

Luanët bëjnë mirë në qendër të vëmendjes dhe nuk e kanë problem kur i gjithë fokusi është tek ata, pikërisht për këtë arsye quhen egoistë dhe egoistë. Megjithatë, ju do të lëndoni shumicën e luanëve me atë fjali, sepse ata nuk janë aspak të tillë. Egoizmi është para së gjithash një tipar i një njeriu që kujdeset vetëm për përfitimet e tij dhe t’i reduktosh të gjithë luanët në një emërues të përbashkët dhe t’i shpallësh ata egoistë është një përgjithësim i tepërt. Ata shpesh janë të përqendruar në nevojat e tyre, por kjo nuk do të thotë se ata do të injorojnë plotësisht nevojat e të tjerëve.

Reklama

6. Virgjëresha

“Ju jeni gabim”.

Një gjë që duhet të dini për virgjëreshat: shanset që ato të përfshihen në çdo lloj debati pa qenë më parë 100 për qind i sigurt për argumentet e tyre dhe informacionin që përdorin janë zero. Kur i thoni një virgjëreshe se e ka gabim, prisni një raport se pse e keni gabim.

Reklama

7. Peshorja

“Merrni mendjen një herë!”.

Drejtimi i gishtit drejt një prej dobësive më të mëdha të Peshores sigurisht që nuk do t’i ndihmojë ata të marrin një vendim më të shpejtë. Në fakt, ju vetëm do t’i mërzitni dhe potencialisht do t’i bëni ata të marrin vendimin e gabuar.

Reklama

8. Akrepi

“Po gënjen!”.

Akrepat nuk durojnë dot duke u gënjyer. Po kështu, ata e konsiderojnë të gënjyerit ndaj të tjerëve një humbje kohe. Situatat ku ata duhet të gënjejnë (të cilën ata do ta bëjnë vetëm nëse me të vërtetë kujdesen për dikë) janë të patolerueshme për ta. Kur dikush kapet në një gënjeshtër, ata do të bëjnë përpjekje të mëdha për të ekspozuar të vërtetën, sepse ata besojnë se një gënjeshtër çon në një tjetër. Prandaj, nëse akuzoni një akrep për gënjeshtër, ai me siguri do të mendojë dy herë pse ju la në jetën e tij në radhë të parë.

Reklama
Reklama

9. Shigjetari

“Hip topin, je shumë impulsiv”.

Shigjetarëve mund t’u hiqni gjithçka, por jo spontanitetin e tyre të dallueshëm. Ky nuk është një tipar për të cilin ata duhet të fajësohen. Ju duhet të mësoni të jetoni me këtë, sepse spontaniteti dhe impulsiviteti janë një pjesë integrale e karakterit të tyre, thelbi i personalitetit të tyre.

10. Bricjapi

“Qetësohu”.

Me këtë fjali do të aktivizoni vetëm një bombë me sahat plot nervozizëm. Bricjapi e di shumë mirë se në cilat situata duhet të qetësohet, por thjesht nuk mund ta bëjë këtë derisa ata të lodhen.

11. Ujori

“Duhet ta bësh kështu”.

Reklama

Ujorët janë një shenjë inovative që mund të parashikojë të gjithë potencialin zgjidhje për një problem të caktuar që njerëzit e tjerë nuk e shohin. Ata thjesht nuk mund të durojnë duke u thënë se diçka duhet bërë në një mënyrë specifike dhe ata shohin mundësi të ndryshme krijuese që do të kishin të njëjtin efekt. Gjithmonë mund të mbështeteni tek një Ujor për të gjetur qasjen e tyre unike për zgjidhjen e një problemi ose detyre në vend që të ndjekë një strategji tradicionale.

Reklama

12. Peshqit

“Ti je shumë i ndjeshëm”.

Edhe zogjtë në degë e dinë se sa emocionalë janë njerëzit e kësaj shenje të zodiakut. Ndjeshmëria e tyre në fakt buron nga kjo. Peshqit përjetojnë thellësisht të gjitha emocionet, ata janë jashtëzakonisht empatikë dhe kjo është arsyeja pse të tjerëve mund t’u duket se ndjenjat e tyre janë shumë të forta ose shumë të shprehura. Megjithatë, t’i thuash një peshku të ndalojë së ndjeri është njësoj si t’i thuash dikujt të ndalojë frymëmarrjen. Emocionet janë karburanti i çdo peshku dhe kur i thoni se është shumë e ndjeshme, në fakt po prekni bazën e karakterit të saj.