LAJMI I FUNDIT:

Sheikh Jassim paraqet ofertën për thyerjen e rekordit botëror për blerjen e Manchester United

Sheikh Jassim paraqet ofertën për thyerjen e rekordit botëror për blerjen e Manchester United

Miliarderi i Katarit, Sheikh Jassim thuhet se ka bërë një ofertë rekord botëror për të marrë Manchester Unitedin, pasi raundi i tretë i ofertave ka përfunduar.

Sipas Sky Sports, 63-vjeçari ka bërë një ofertë prej 5 miliardë funtesh për të marrë kontrollin e plotë të klubit nga familja Glazer.


Raporti thotë se miliarderi nga Katari, i cili ishte pjesë e një raundi të tretë të ofertave së bashku me Sir Jim Ratcliffe, bëri ofertën e tij vetëm disa minuta para afatit të fundit të orës 22:00, të premten mbrëma.

“Oferta shkoi shumë afër afatit, me vlerë pak më shumë se 5 miliardë funte”, ka thënë Kaveh Solhekol për Sky Sports News.

“Në mënyrë domethënëse, përveç dhënies së këtyre parave për Glazers, Sheikh Jassim thotë se ka një tjetër financim të madh në dispozicion për të forcuar skuadrën, për të përmirësuar infrastrukturën duke përfshirë stadiumin dhe për të investuar në komunitetin lokal”.

“Njerëzit e afërt me Sheikun më kanë thënë se janë të bindur se kjo është oferta më e mirë – nuk ka asnjë që i afrohet kësaj”.

“Është për 100 për qind të klubit, është pa borxhe dhe paratë do të vihen në dispozicion jo vetëm për Erik Ten Hag, por edhe për përmirësimin e infrastrukturës rreth klubit; duke bërë atë që Man City ka bërë në Mançester”.

“Ata besojnë se kjo është oferta më e mirë, oferta përfundimtare që do të bëjnë – tani është në dorën e Glazers. A janë vërtet seriozë për shitjen e Man Utd me një ofertë rekord botëror në tavolinë? Nuk është e jashtëzakonshme vetëm për ta, dhe do t’i shohin ata të bëjnë një fitim të jashtëzakonshëm, por njerëzit nga Katari besojnë se kjo është gjithashtu oferta më e mirë për hir të klubit”, përfundoi ai.

Nga rindërtimi i Old Trafford te investimi në ekip - Plani pesë pikësh i Sheikh Jassim me Man Utd
Lexo po ashtu Nga rindërtimi i Old Trafford te investimi në ekip - Plani pesë pikësh i Sheikh Jassim me Man Utd

Familja jashtëzakonisht e papëlqyeshme Glazer ka qenë në krye të United që nga përfundimi i blerjes së tyre në vitin 2005, pas disa vitesh blerjeje të një pjese gjithnjë në rritje në ekip.

Ka pasur disa vite sukses nën drejtimin e tyre, por pjesa më e madhe e tyre ishte për shkak të menaxhimit të Sir Alex Ferguson.

Tifozët kanë protestuar kundër tyre për aq kohë sa kanë qenë në krye të klubit, edhe kur ata ishin kampionë të Evropës në vitin 2008. Kjo për faktin se ata e blenë klubin me 100 milionë funte borxhe dhe e ngarkuan edhe më shumë.

Ata nuk kanë investuar paratë e tyre në klub, pavarësisht se shumë para janë shpenzuar për transferime, të gjitha janë para të fituara nga klubi, dhe në vend të kësaj i kanë nxjerrë ato përmes dividentëve, ndërsa interesi për kreditë e tyre vetëm është rritur. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Para El Clasicos - raportohet se lojtarët e Barcelonës

Para El Clasicos - raportohet se lojtarët e Barcelonës "janë dorëzuar"

La Liga
Notat e lojtarëve, Man City 1-1 Real Madrid: Lunin heroi i mbretërve

Notat e lojtarëve, Man City 1-1 Real Madrid: Lunin heroi i mbretërve

Liga e Kampionëve
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Premier League
Sir Alex Ferguson i ofroi lojtarit të Man United 100 mijë euro për t'u tërhequr nga futbolli

Sir Alex Ferguson i ofroi lojtarit të Man United 100 mijë euro për t'u tërhequr nga futbolli

Premier League
Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

La Liga
Kalo në kategori