Shtetet e Bashkuara do të japin 53 milionë dollarë për të mbështetur sistemin elektrik të Ukrainës pasi ajo përballet me një breshëri sulmesh nga Rusia.

Reklama

Financimi do të shkojë drejt “blerjes së pajisjeve kritike të rrjetit elektrik”, të cilat “do t’i dërgohen me shpejtësi Ukrainës në një bazë emergjence për të ndihmuar ukrainasit të ngulmojnë gjatë dimrit”, sipas një shënimi mediatik nga Departamenti i Shtetit i SHBA.

“Kjo paketë furnizimi do të përfshijë transformatorët e shpërndarjes, ndërprerësit, shkarkuesit e mbitensionit, shkëputësit, automjetet dhe pajisjet e tjera kryesore”, thuhet në shënim.

Financimi i shtohet mbështetjes ekzistuese prej 55 milionë dollarësh të Shteteve të Bashkuara në sektorin e energjisë emergjente, raporton cnn.

Reklama

Kjo u bë e ditur nga sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken në një takim të G7+ të martën, i cili u zhvillua në margjinat e takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht, sipas shënimit të medias.

Reklama

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë kanë dënuar ashpër sulmet e Rusisë ndaj popullatës civile dhe infrastrukturës ukrainase, duke akuzuar Moskën se synon qëllimisht rrjetin energjetik të Ukrainës në një përpjekje për të lënë njerëzit pa energji elektrike dhe ngrohje – një akt që ata thonë se do të përbënte një krim lufte. /Telegrafi/