Tre koreano-veriorë janë akuzuar nga autoritetet amerikane për një skemë të vjedhjes dhe zhvatur më shumë se 1.3 miliard dollarë nga bankat dhe bizneset në të gjithë botën.

Burrat akuzohen gjithashtu se ishin pjesë e sulmit kibernetik Wannacry të vitit 2017, i cili gjymtoi sistemet kompjuterike të shërbimit shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar në shkallë kombëtare.

Duke njoftuar akuzat, Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm për Sigurinë Kombëtare, John Demers, tha se Koreja e Veriut “është bërë një sindikatë kriminale me një flamur”, shkruan BBC.

Një nga të pandehurit, Park Jin Hyok, ishte akuzuar më parë dy vjet më parë për rolin e tij në hakimin e vitit 2014 të Sony Entertainment Pictures, transmeton Telegrafi.

Park, Jon Chang Hyok dhe Kim Il akuzohen për komplot kriminale, komplot për të kryer mashtrime në telefona dhe mashtrime bankare.

Departamenti i Drejtësisë thotë se të pandehurit punojnë për Zyrën e Përgjithshme të Zbulimit, agjencia e inteligjencës ushtarake e Koresë së Veriut.

“Operatorët e Koresë së Veriut, duke përdorur tastierë në vend të armëve, duke vjedhur kuletat digjitale të kriptomonedhës në vend të thasëve me para, janë grabitësit kryesorë të bankave në botë”, tha Demers.

Të tre burrat besohet të jenë në Korenë e Veriut, e cila nuk ekstradon qytetarët e saj për t’u përballur me akuzat e SHBA-së.

Burri kanadezo-amerikan, 37-vjeçari Ghaleb Alaumary, nga Mississauga, Ontario, akuzohet si pastrues parash i grupit në një çështje të veçantë të njoftuar të mërkurën. Zyrtarët thonë se ai ka rënë dakord të shpallet fajtor për akuzën.

Sulmi dëmtoi përkohësisht sistemet kompjuterike të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar (NHS) dhe preku më shumë se 150 vende të botës. /Telegrafi/