LAJMI I FUNDIT:

‘Sezoni’ i ardhshëm i luftimeve mund të jetë kapitulli i fundit i luftës në Ukrainë

‘Sezoni’ i ardhshëm i luftimeve mund të jetë kapitulli i fundit i luftës në Ukrainë

Në pritje – ndoshta frika – të mbështetjes perëndimore për “ofensivën e pranverës” së Ukrainës, Rusia i ka kaluar javët e fundit duke fortifikuar mbrojtjen e saj.

Reklama

Përparimi ka qenë i kufizuar dhe pavarësisht shtatë muajve të luftimeve intensive, qytetet si Bakhmut nuk ka rënë në duart e rusëve.

Tani, Rusia duket më afër fundit – ritmi i sulmeve ka rënë me mbi 80 për qind, raporton skynews.

Grupi i mercenarëve Wagner po bën përparim të ngadalshëm në veri të Bakhmutit, por ushtria ruse po përpiqet të zëvendësojë humbjet dhe po i mungon municioni dhe idetë.

Momenti ka humbur dhe ushtria ruse ka nevojë për një pauzë operacionale, transmeton Telegrafi.

Raportet sugjerojnë gjithashtu se shumë forca ushtarake ruse po ri-dislokohen, duke i lënë mercenarët nën fatin e mëshirës në Bakhmut.

Nëse është e vërtetë, Rusia pranon se vëmendja e saj tani duhet të zhvendoset nga sulmi në mbrojtje në përgatitje për kundërsulmin e parashikuar të Ukrainës.

Edhe Ukraina ka pësuar viktima të mëdha. Megjithatë, nëse Ukraina do të çlirojë territorin e saj, çdo ofensivë duhet të jetë e shpejtë dhe vendimtare për të shfrytëzuar lodhjen e dukshme të ushtrisë ruse.

Shumë analistë ushtarakë besojnë se ukrainasit do të luftojnë për të dëbuar rusët nga Donbasi dhe Krimea.

Çdo ofensivë – edhe nëse është e suksesshme – do t’i vjen fundi dhe kjo pritet të ndodh para se të çlirohet e gjithë Ukraina.

Mbështetja ushtarake perëndimore është e brishtë. Tashmë ka shenja në rritje se furnizimi me armë të fuqishme, në rastin më të mirë është i kufizuar dhe në rastin më të keq po i vjen fundi.

Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë
Lexo po ashtu Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Për më tepër, Kina ka një ndikim në rritje mbi Rusinë dhe nuk dëshiron që lufta t’i sjell pasoja të padëshiruara. Perëndimi nuk do të dëshirojë që të jetë paqebërëse Kina.

Ukraina do të fillojë ofensivën e saj me një arsenal mbresëlënës armësh të teknologjisë së lartë perëndimore, por çfarë do të arrihet në fushën e betejës?

Të dyja palët ka të ngjarë ta mbyllin vitin të rraskapitur, ndoshta me pak ndryshime pasi asnjëra nuk do të ketë burime – burra ose materiale – për të bërë një lëvizje vendimtare.

Në atë fazë, Perëndimi do të përballet me një zgjedhje – të vazhdojë të mbështesë një konflikt të zgjatur me burime në pakësim, i cili rrezikon të favorizojë strategjinë e lojës së gjatë të Rusisë – ose të ushtrojë presion (në të dyja palët) për të siguruar fundin e gjakderdhjes dhe fokusimin në rindërtimin e Ukrainës.

Aksionet nuk mund të jenë më të larta për Ukrainën – është vendosur skena për atë që mund të jetë kapitulli i fundit i këtij konflikti. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Si përgatiten snajperistët

Si përgatiten snajperistët "Fantazmë" të Ukrainës drejt një misioni luftarak

Evropa
Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Evropa
Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Evropa
Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Evropa
Kalo në kategori