LAJMI I FUNDIT:

Selmanaj: Pos zyrtarëve policorë, kallëzim penal për dëbimin e shtetasve turq duhet të ketë edhe për urdhërdhënësit

Selmanaj: Pos zyrtarëve policorë, kallëzim penal për dëbimin e shtetasve turq duhet të ketë edhe për urdhërdhënësit

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, i cili ishte edhe nënkryetar i Komisionit Hetimor parlamentar për dëbimin e shtetasve turq, ka përshëndetur kallëzimin penal në Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës ndaj 22 zyrtarëve policorë në lidhje me dëbimin e shtetasve turq.

Reklama

Selmanaj në një deklaratë dhënë Telegrafit ka thënë se ky veprim nuk duhet të ndalet vetëm tek policët që zbatuan urdhrin, por edhe tek urdhërdhënësit.

“Është veprim i Prokurorisë i cili duhet të përshëndetet, mirëpo mendoj që ky veprim nuk guxon të ndalet vetëm me policë, sepse kjo nënkupton që barra bie vetëm mbi ata që e kanë zbatuar urdhrin. Këtu duhet të merren veprime edhe tek urdhërdhënësit. Pra ky veprim nuk nënkupton asgjë nëse nuk arrestohen urdhërdhënësit për dëbimin e shtetasve turq, e që këtu fshihen institucionet vartëse të Qeverisë së Kosovës”, ka thënë ai.

Ndryshe Inspektorati i Policisë së Kosovës ka ngritur kallëzim penal në Prokurorinë Speciale të Kosovës ndaj 22 zyrtarëve policor në lidhje me dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova para më shumë se një viti./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Lugina
Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Lajme
Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Lajme
Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Lajme
Kalo në kategori