LAJMI I FUNDIT:

Më së shumti shkelen të drejtat punëtorëve në sektorin privat (Video)

Më së shumti shkelen të drejtat punëtorëve në sektorin privat (Video)

Rreth 730 ankesa të punëtorëve për shkelje të të drejtave të tyre janë dërguar në Inspektoratin e Punës vetëm gjatë vitit 2017.

Reklama

Kryeinspektori i Punës, Basri Ibrahimi tha se numri i ankesave të punëtorëve ka shënuar trend të rritjes në vitin që e lamë pas.

“Këtë vit ne kemi diku rreth 730 ankesa kryesisht prej punëtorëve dhe kryesisht kjo është një trend në rritje dhe mua më vjen shumë mirë që punëtorët megjithatë e kanë kuptuar që duhet t’i mbrojnë të drejtat e veta, duhet të angazhohen për të drejtat e veta por edhe më vjen mirë që e kanë fituar besimin në Inspektoratin e Punës”, tha Ibrahimi, në një intervistë për Kallxo.com.

Megjithatë sipas tij, Inspektorati vazhdon të gjejë disa herë më shumë shkelje nga inspektimet e rregullta sesa që raportohen nga punëtorët.

“Në qoftë se ne kemi pasur diku rreth 3 mijë ri-inspektime që ne i quajmë, diku rreth 3000 raste që ne kemi konstatu që ka shkelje ndërsa të raportuara kemi vetëm 727 atëherë del një disharmoni e madhe në mes të shkeljeve të të drejtave që ne i kemi konstatuar”, tha Ibrahimi.

Ankesat e pranuara nga punëtorët sipas Ibrahimit vijnë kryesisht nga të punësuar në sektorin privat.

“Pjesa më e madhe e ankesa është nga sektori privat, kryesisht te sektori publik janë konkurset, me rastin e shpalljeve të konkurseve atëherë ankohen nëse janë pranu apo s’janë pranuar…”, tha ai.

Në trend Lajme

Më shumë
Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Siguri
Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Lajme
Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin –  asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin – asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Lajme
Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Lajme
Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Siguri
Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Lajme
Kalo në kategori