LAJMI I FUNDIT:

Salihu: Pranimi i Propozimit evropian i garanton sovranitet Kosovës

Salihu: Pranimi i Propozimit evropian i garanton sovranitet Kosovës

Ismet Salihu, ish-drejtues i Institutit për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, vlerëson se Propozimi Evropian është i dobishëm për Kosovën.

Reklama

Sipas tij, me pranimin e këtij plani, Kosovës i garantohet sovraniteti dhe integriteti territorial.

“Në mesin e 11 neneve është se duhet të garantohet funksionimi i ligjit. Sovraniteti territorial ka qenë i garantuar, por jo sa duhet”, është shprehur Salihu në Klan Kosova.

Sipas tij, pas nënshkrimit të marrëveshjes, në pjesën veriore të vendit do të mbizotëronte rendi dhe ligji.

“Me implementimin e marrëveshjes, siç është përcaktuar në këto 11 nene, garantohet sovraniteti dhe funksionimi i ligjit në tërë territorin e Kosovës”, ka thënë Salihu.

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Policia dhe KFOR-i në veri janë kufiri ndërmjet ekstremistëve të dhunshëm dhe institucioneve paqësore

Kurti: Policia dhe KFOR-i në veri janë kufiri ndërmjet ekstremistëve të dhunshëm dhe institucioneve paqësore

Lajme
Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Komunat
Musliu: Shoferi i Igor Simiqit ishte protestuesi i dhunshëm që qëllonte me shkop policor ushtarët e KFOR-it

Musliu: Shoferi i Igor Simiqit ishte protestuesi i dhunshëm që qëllonte me shkop policor ushtarët e KFOR-it

Siguri
“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

Lajme
Situata në veri, NATO dërgon edhe 700 ushtarë në Kosovë

Situata në veri, NATO dërgon edhe 700 ushtarë në Kosovë

Siguri
Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në

Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në "Defender 23", pasoja e parë për Kosovën

Lajme
Kalo në kategori