Ish i dërguari i Sekretarit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, diplomati norvegjez, Kai Eide ka kujtuar sot takimet me ish presidentin Ibrahim Rugova, në 17 vjetorin e vdekjes.

Eide në një postim në Twitter shkruan se ka kujtime të mira me ish presidentin Rugova, derisa thotë se ishte “mbresëlënës dhe frymëzues në mënyrën e tij të qetë, dinjitoze”.

“Kaq shumë kujtime të bukura – nga takimi im i parë me të në vitin 1995 deri në ditën e fundit të trishtuar, duke ecur në atë të ftohtë të hidhur në kortezhin e tij funeral! Një njeri kaq mbresëlënës dhe frymëzues në mënyrën e tij të qetë, dinjitoze. Kosova e meriton vendin e saj të merituar në komunitet…”, shkruan Eide, raporton Telegrafi.

Reklama
Osmani e Kurti nderojnë ish-presidentin Rugova: Njeriu i cili i dha zë kërkesave të drejta të popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi Osmani e Kurti nderojnë ish-presidentin Rugova: Njeriu i cili i dha zë kërkesave të drejta të popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi
Reklama

Ndryshe, sot zyrtarë shtetërorë e udhëheqës të partive politike kanë bërë homazhe në 17 vjetorin e vdekjes së ish presidentit Ibrahim Rugova. /Telegrafi/