Pothuajse të gjithë në shtëpi kanë një shishe alkool mjekësor. Më së shpeshti përdoret për dezinfektim, por mund ta përdorni edhe për pastrimin e disa llojeve të sipërfaqeve.

Alkooli mjekësor mund të heqë njollat e përhershme të shënuesve nga sipërfaqet si plastika, mermeri dhe të ngjashme. Aplikoni një sasi të vogël dhe fshijeni menjëherë.

Gjurmët e llakut të flokëve ose pastës së dhëmbëve përfundojnë në pasqyrën e banjës. Spërkateni me alkool dhe fshijeni. Gjithashtu mund ta përdorni atë për të pastruar lavamanët, pllakat, etj.

(Foto: The New York Times)

Mund të hiqni njollat e ujit nga rubinetet dhe lavamanët prej çeliku duke aplikuar alkool. Është gjithashtu e dobishme kur fshini gjurmët e gishtërinjve dhe njollat e yndyrës.

Pastrimi i xhamave të makinave gjatë muajve të ftohtë mund të jetë irritues. Alkooli mund të parandalojë formimin e ngricës. Përzieni gjysmë gote alkool mjekësor me një litër ujë dhe aplikojeni në dritare. Për të ruajtur efikasitetin, përsëriteni procedurën sa herë që lani makinën dhe pas shirave të dendur.

Fshijeni celularin, tastierën e kompjuterit dhe sende të ngjashme me një leckë të lagur me alkool (mos derdhni shumë) për të hequr papastërtitë e grumbulluara.

(Foto: The Money Pit)

Mund të bëni një dezinfektues të duarve duke përzier 2/3 e filxhanit me alkool mjekësor me 1/3 e filxhanit me xhel aloe vera. Mund t’ia shtoni disa pika vaj esencial për një aromë më të këndshme.

Largohuni nga depozitat e yndyrshme nga soba dhe elementët e kuzhinës duke i fshirë ato me një sfungjer ose leckë të njomur në alkool.

Përzieni alkoolin me ujë dhe uthull dhe do të keni një pastrues xhami që funksionon njësoj si çdo gjë tjetër që mund të blini në dyqan. Përdorni një filxhan alkool, një filxhan ujë dhe një lugë çaji uthull. Derdhni lëngun në një spërkatës bosh dhe jeni gati për pastrim. /Telegrafi/