LAJMI I FUNDIT:

Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Konsumimi i shumë proteinave, fibrave dhe yndyrave në çdo vakt do të ndihmojë shumë për të bërë një ushqimin më të ngopshëm, kështu që nuk do të kërkoni vazhdimisht një mesvakt të lehtë

Reklama

Edhe pse nuk ka shumë kërkime shkencore në lidhje me çështjen e kohës së vakteve për tretje optimale, këshillat e ekspertëve janë nga tre deri në pesë orë.

“Për një person mesatar, koha e vakteve në këtë mënyrë është ndoshta e duhura, sepse në këtë mënyrë ju u jepni zorrëve kohë për të përfunduar punën e tyre me vaktin e fundit”, thotë dietologia Amanda Sauceda, transmeton Telegrafi.

Koha optimale e vaktit për sheqerin në gjak

Ashtu si tretja, sheqeri në gjak ndryshon vazhdimisht, varësish nga ajo çfarë hani dhe nga ajo që hani. Kur hani karbohidrate, sheqeri në gjak rritet dhe më pas bie ngadalë. Pritja shumë e gjatë midis vakteve, në intervalin prej gjashtë orësh ose më shumë, mund të krijojë disa simptoma të pakëndshme të sheqerit të ulët në gjak. Ju mund të ndiheni të mërzitur, të lodhur ose nervoz.

Cila është koha më e mirë për të mbajtur të qëndrueshme sheqerin në gjak?

Sipas dietologes, edhe ata me gjendje si diabeti dhe prediabeti mund të qëndrojnë në një hendek prej katër deri në gjashtë orë midis vakteve, përveç nëse mjeku i tyre këshillon ndryshe.

“Unë jam gjithmonë në mëdyshje të them nëse vaktet më të vogla apo më të mëdha janë më të mira për kontrollin e sheqerit në gjak sepse është individuale, por zakonisht mbështetem në tre vakte dhe një meze të lehtë,” thotë ajo.

dreamstime

Bëni vaktet më të plota

Distanca midis vakteve nuk është aq e lehtë kur vaktet nuk ju ngopin. Nëse dëshironi të prisni më gjatë mes mëngjesit, drekës dhe darkës, është e rëndësishme që ato të jenë të plota. Sauceda rekomandon fillimin me proteina, yndyra dhe fibra në çdo vakt.

“Proteinat janë lëndë ushqyese më e ngopshme, ndaj duhet të filloni me to”, thekson ajo.

Shtoni ushqime me yndyrna të shëndetshme, si vaj ulliri, peshk yndyror, arra dhe fara, më pas përfshini një burim fibrash për të mbajtur tretjen e ngadaltë dhe të qëndrueshme.

Ushqimet si drithërat, frutat, perimet dhe bishtajoret janë zgjedhje të shkëlqyera. Dhe nëse duket se nuk mund të merrni fibra të mjaftueshme vetëm nga ushqimet, provoni të shtoni një suplement fibrash në smoothie ose bollgur.

Së fundi, sigurohuni që të merrni mjaft kalori me çdo vakt.

Sipas një studimi të vitit 2014, të ngrënit më ngadalë dhe me vëmendje mund t’ju ndihmojë gjithashtu të qëndroni më të ngopur më gjatë.

Për shumicën, një hendek prej tre deri në pesë orë ndërmjet vakteve do t’i japë zorrëve kohë të mjaftueshme për të lëvizur përsëri, gjë që ndihmon tretjen.

Ngrënia e shumë proteinave, fibrave dhe yndyrave në çdo vakt do t’ju ndihmojë ta bëni ushqimin më të ngopshëm, kështu që nuk do të kërkoni vazhdimisht një meze të lehtë. /Telegrafi/