Ndërkohë që Michelle Obama nuk po përballet më me kërkesat që kishte si Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, ajo është ende e zënë si kurrë më parë.

Që kur Barack Obama u largua nga detyra, Michelle ka punuar shumë, duke publikuar kujtimet e saj në vitin 2018 në librin Becoming, ka shkuar në turneun pasues të librit dhe ka punuar me Netflix për dokumentarin e bazuar në librin.

“Zakoni im numër një i përditshëm është t’i jap vetes leje të jem e lumtur. Është fizike dhe mendore; është dieta, aktiviteti fizik dhe gjendja ime emocionale. Kjo është e gjitha e lidhur së bashku”, tha Obama.

Reklama

Rutina e përditshme e Michelle Obamës fillon njësoj si rutina e përditshme e Barack – me stërvitje. Në një intervistë me NPR, trajneri personal Cornell McClellan, i cili shërbeu në Këshillin e Presidentit për Fitnes, Sport dhe Ushqyerje, zbuloi se pavarësisht orarit të ngjeshur, Michelle i dha përparësi stërvitjes së saj dhe “gjeti një mënyrë për ta përshtatur atë”.

Reklama

Michelle filloi rutinën e saj të stërvitjes në mëngjes kur vajza e tyre e parë, Malia, ishte 4 muajshe. “Momenti im erdhi kur vajza jonë e parë, Malia, ishte 4 muajshe. Rutina e ushtrimeve të burrit tim nuk kishte ndryshuar pak; ai ishte ende duke u stërvitur, dhe unë po acarohesha (qesh). Pastaj kuptova se ai thjesht po i jepte përparësi ndryshe. Kështu që unë thashë: ‘Nëse ngrihem dhe dal përpara ushqyerjes së parë me gji, do të stërvitem’. Kjo do të angazhojë burrin tim që të bëjë atë ushqyerjen e parë me fëmijën. Kështu që fillova të ngrihesha në orën 4:30 të mëngjesit dhe të shkoja në palestër. Me ushtrime, sa më shumë ta bëni, aq më shumë futeni në atë rrjedhë. Dhe sa më shumë të shihni rezultate, aq më shumë shtyni për nivelin tjetër”.

Reklama
Reklama

Në vitin 2014, Michelle shpjegoi për revistën People se ajo e zhvendosi stërvitjen e saj drejt rutinave më të orientuara nga joga, me fokus në ekuilibrin dhe fleksibilitetin, “Po e shoh veten duke u zhvendosur nga gjërat që mbajnë peshë – edhe pse kjo vazhdon të jetë e rëndësishme”.

Pas stërvitjes së saj, dita e Michelle mund të shkojë në shumë drejtime. Në mes të luajtjes së një roli në Fondacionin Obama, organizatën e tyre jofitimprurëse, dhe kompaninë e prodhimit të filmit, Higher Ground Productions, Michelle gjithashtu përfundon nënshkrimet e librave, fjalimet në ngjarje dhe paraqitjet.

Pavarësisht gjithë kësaj, familja Obama do të gjejë gjithmonë kohë për të planifikuar në kohën e familjes, “në fund të ditës, titulli im më i rëndësishëm është ende ‘mamaja kryesore’. Vajzat e mia janë zemra e zemrës sime dhe qendra e botës sime”. Në shumicën e netëve, familja Obama do të mblidhet dhe do të hajë darkë si familje.

Reklama
Reklama

“Shumicën e netëve, darkojmë së bashku si familje. Ne jemi me fat. Është një kohë që të gjithë e shijojmë vërtet dhe si prindër, është një mënyrë e shkëlqyeshme për të vëzhguar se çfarë hanë fëmijët tanë. Por është gjithashtu një mundësi për të folur për uljet dhe ngritjet e ditëve tona – ose trëndafilat dhe gjembat siç i quajmë ne – dhe të lidhemi vërtet si familje. Pra, nuk mendoj se është e mundur të thuhet se koha e darkës na ndihmon të gjithëve të jemi pak më të shëndetshëm, si me ushqimin ashtu edhe si familje”. /Telegrafi/