LAJMI I FUNDIT:

Rusia u kërkon punëtorëve të mos paraqiten nesër në Zaporizhzhia, Ukraina thotë se po përgatitet një provokim në termocentralin bërthamor

Rusia u kërkon punëtorëve të mos paraqiten nesër në Zaporizhzhia, Ukraina thotë se po përgatitet një provokim në termocentralin bërthamor

Punëtorëve në termocentralin bërthamor në qendër të tensioneve në rritje u është thënë që të mos paraqiten në objekt nesër, ka konfirmuar inteligjenca ukrainase për NBC News.

Ukraina ka akuzuar Rusinë se planifikon një “provokim” në uzinën e Zaporizhzhia, raporton skynews.


Agjencia e inteligjencës e mbrojtjes e Ukrainës tha se kishte informacione se stafi i kompanisë bërthamore ruse, Rosatom ishte larguar nga vendi dhe se objekti do të mbyllej për të gjithë, përveç stafit operativ.

Më herët, Rusia kërcënoi se do ta mbyllte objektin dhe gjithashtu pretendoi se Ukraina po planifikonte një provokim në vend – duke thënë se mund të kishte një rrjedhje të vogël rrezatimi.

Ai tha se “provokimi” u caktua pas vizitës së sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres në Ukrainë.

Gjatë vizitës së mëparshme të Guterresit, bombardimet ruse goditën qytetin ku ai po qëndronte një orë pasi dha një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ndryshe, Ukrainën po e viziton edhe presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
“Skifterët e Vdekjes” – njihuni me 10 snajperistët më të fortë të historisë së njerëzimit

“Skifterët e Vdekjes” – njihuni me 10 snajperistët më të fortë të historisë së njerëzimit

Botë
Snajperi ukrainas thyen rekordin botëror për vrasjen në distancë më të gjatë – viktimë, një ushtar rus

Snajperi ukrainas thyen rekordin botëror për vrasjen në distancë më të gjatë – viktimë, një ushtar rus

Botë
Kushte ekstreme në fushën e betejës, ushtari rus u pa duke ngrënë borë me lugë

Kushte ekstreme në fushën e betejës, ushtari rus u pa duke ngrënë borë me lugë

Evropa
Nuk do ta besoni se ku i fshehën armët luftëtarët e Hamasit

Nuk do ta besoni se ku i fshehën armët luftëtarët e Hamasit

Azia
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
Girkin: Kam frikë se do të përfundojë sikurse ‘kuzhineri i Putinit’

Girkin: Kam frikë se do të përfundojë sikurse ‘kuzhineri i Putinit’

Evropa
Kalo në kategori