LAJMI I FUNDIT:

Rusia shkarkon komandantin ushtarak të njohur si ‘Gjeneral Armageddon’

Rusia shkarkon komandantin ushtarak të njohur si ‘Gjeneral Armageddon’

Moska shpreson të rrisë efektivitetin e operacioneve të saj ushtarake në Ukrainë – pas më shumë se 10 muajsh – duke emëruar një komandant të ri.

Reklama

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Sergei Surovikin, i quajtur “Gjeneral Armageddon” – është hequr nga roli i tij si komandant i grupit të forcave të kombinuara për atë që Moska e quan “operacioni i saj special ushtarak”, sipas agjencisë ruse të lajmeve RIA.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov, i cili është kreu i ushtrisë ruse, do të marrë detyrën prej tij – ndërsa zoti Surovikin do të jetë zëvendës i tij.

Ndryshimi u njoftua nga ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu dhe u përshkrua si “një rritje në nivelin e udhëheqjes së operacionit special”.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se emërimet e reja kishin të bënin me “zgjerimin e shkallës së detyrave që zgjidheshin” dhe “nevoja për të organizuar ndërveprim më të ngushtë midis llojeve dhe armëve të trupave”.

Surovikin ka udhëhequr operacionet e Rusisë në Ukrainë për pak më shumë se tre muaj.

Veterani ushtarak ka një reputacion për pamëshirshmërinë dhe brutalitetin, duke udhëhequr ndërhyrjen e Rusisë gjatë Luftës Siriane në vitin 2017.

Ai është gjithashtu një aleat kryesor i Yevgeny Prigozhin, themeluesit dhe kreut të grupit të fshehtë mercenar Wagner, i cili ka luftuar në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës.

Presioni është rritur mbi udhëheqjen ruse për të ndryshuar fatin e saj pasi komentuesit pro luftës kanë kritikuar gjithnjë e më shumë qasjen ndaj luftës në Ukrainë.

Muajin e kaluar, thashethemet qarkulluan në mediat sociale se Gerasimov ishte shkarkuar nga detyra – dhe kjo u përforcua më tej nga Ministria Britanike e Mbrojtjes dhe Instituti për Studimin e Luftës në SHBA.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë i mohoi thashethemet në atë kohë, duke thënë se nuk kishte arsye për shkarkimin e Gerasimov. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Kalo në kategori