LAJMI I FUNDIT:

Rusia po përdor raketa të prodhuara nga Koreja e Veriut në sulmet e saj në Ukrainë – thotë Shtëpia e Bardhë

Rusia po përdor raketa të prodhuara nga Koreja e Veriut në sulmet e saj në Ukrainë – thotë Shtëpia e Bardhë

Rusia po përdor raketa të prodhuara nga Koreja e Veriut në pushtimin e saj në Ukrainë, sipas Shtëpisë së Bardhë.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby e bëri këtë pretendim të enjten gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.


“Informacionet tona tregojnë se Republika Popullore Demokratike e Koresë së fundmi i ka ofruar Rusisë lëshues raketash balistike dhe disa raketa balistike”, u tha Kirby gazetarëve në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Ky është një përshkallëzim i rëndësishëm dhe shqetësues i mbështetjes së DPRK-së për Rusinë”, shtoi ai.

Rusia lëshoi raketa balistike hipersonike në dy qytetet më të mëdha të Ukrainës të martën në mëngjes, duke lënë të paktën pesë persona të vdekur dhe të paktën 130 të plagosur, thanë zyrtarët.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në X se katër civilë u vranë pasi raketat hipersonike Kinzhal që mund të fluturojnë me 10 herë shpejtësinë e zërit goditën kryeqytetin e Ukrainës, Kiev dhe qytetin e tij të dytë më të madh, Kharkiv.

Rusia gjithashtu thuhet se po ecën përpara me një marrëveshje për të blerë raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi nga Irani. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Botë
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Azia
Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Botë
Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Botë
Kalo në kategori