LAJMI I FUNDIT:

Rusia po i afrohet me shpejtësi një “rekordi të zi” të humbjeve të automjeteve të blinduara të personelit në Ukrainë

Rusia po i afrohet me shpejtësi një “rekordi të zi” të humbjeve të automjeteve të blinduara të personelit në Ukrainë

Rusia po i afrohet me shpejtësi “një rekordi të zi” në humbjet e pajisjeve të saj në luftën në Ukrainë, sipas një përditësimi nga ushtria ukrainase të enjten.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës poston shifra mbi humbjet e trupave dhe pajisjeve ruse si pjesë e përditësimit mbi pushtimin e plotë të vendit nga Moska, i cili filloi më 24 shkurt 2022.

Kështu, ai tha se Rusia humbi 22 automjete të blinduara të personelit ditën e kaluar, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 14.913.

Si Moska ashtu edhe Kievi kanë humbur sasi të konsiderueshme personeli dhe pajisjesh mes një shtytjeje të shtuar së fundmi nga Rusia në lindje të Ukrainës për të pushtuar territor.

Kievi tha këtë muaj se kishte stabilizuar situatën në vijën e frontit pasi forcat e Kremlinit filluan një ofensivë në rajonin e Kharkiv më 10 maj, duke pushtuar një numër fshatrash në kufirin verilindor të Ukrainës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka pohuar se humbjet ruse gjatë ofensivës së saj në Kharkiv ishin tetë herë më të larta se ato të Ukrainës.

Megjithatë, Newsweek shkruan se nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimin.

Megjithatë, vë në pah mediumi në fjalë, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha gjithashtu se Rusia humbi 1,160 ushtarë gjatë ditës së kaluar, duke e çuar totalin në 506,260.

Moska ka humbur gjithashtu gjithsej 7,710 tanke, 13,101 sisteme artilerie, 17,849 automjete të tjera, 815 sisteme luftarake kundërajrore, 2,222 raketa, 357 aeroplanë ushtarakë, si dhe 326 helikopterë.

Kujtojmë se më 24 maj, Zelensky u tha gazetarëve se ofensiva e Rusisë në drejtimin e Kharkiv-it çoi në “viktima ushtarake nga një deri në tetë, një ukrainas me tetë rusë”.

E Shërbimi i Sigurisë i Ukrainës (SBU) pretendoi të mërkurën se kishte përgjuar një telefonatë midis një ushtari rus në rajonin e Kharkiv dhe nënës së tij, gjatë së cilës ai u ankua për kushtet e fushëbetejës dhe sulmet e vazhdueshme nga dronët ukrainas. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Evropa
Kalo në kategori