LAJMI I FUNDIT:

Rusia ka zhvendosur pothuajse të gjitha trupat nga kufiri finlandez në Ukrainë

Rusia ka zhvendosur pothuajse të gjitha trupat nga kufiri finlandez në Ukrainë

Pavarësisht kërcënimeve të Moskës për anëtarësimin e Finlandës në NATO, bazat ruse pranë kufirit finlandez janë praktikisht bosh pasi Rusia ka ridislokuar personelin ushtarak dhe pajisjet nga këto baza në Ukrainë.

Këtë e ka konfirmuar transmetuesi finlandez Yle – duke cituar burime brenda inteligjencës, transmeton Telegrafi.

Madje thuhet se bazat ushtarake ruse në rajon janë shumë më të zbrazëta se sa ishin një vit më parë përgjatë kufirit me Finlandën.


“Mesatarisht, 80 për qind e pajisjeve dhe ushtarëve janë transferuar në luftën kundër Ukrainës”, raporton një burim në inteligjencën finlandeze.

Përqindja e trupave dhe pajisjeve të tërhequra ndryshon sipas bazës, dhe gjithashtu varet nga sezoni dhe ushtrimet ushtarake.

Vetëm instruktorët dhe rekrutët e rinj kanë mbetur në baza – ushtarët me kontratë janë dërguar për të luftuar në Ukrainë.

Autoritetet finlandeze thanë se Rusia po “mbledh” pajisjet dhe personelin ushtarak nga bazat e saj – jo vetëm pranë kufijve finlandezë, por kudo në territorin e saj të gjerë.

Yle ka marrë gjithashtu imazhe satelitore të bazave ruse që konfirmojnë disa nga ndryshimet. Për shembull, dhjetëra njësi janë zhdukur nga një bazë ushtarake ruse pranë Petrozavodsk që nga maji 2024, krahasuar me qershorin 2023.

Në të njëjtën kohë, është shfaqur një magazinë e re që nuk ishte më parë, me pajisje të parkuara jashtë në vend që të ishin fshehur brenda. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë

"Kokosi, muzika dhe fushata virale", interneti i pushtuar me Kamala Harris - a do t'i sjellë kjo më shumë vota?

Amerika
Trump i tha nipit ta linte djalin e tij me aftësi të kufizuara të vdiste, shkruan në librin e nipit të Trumpit

Trump i tha nipit ta linte djalin e tij me aftësi të kufizuara të vdiste, shkruan në librin e nipit të Trumpit

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Netanyahu në Kongresin amerikan: SHBA dhe Izraeli duhet të qëndrojnë së bashku, Biden është një sionist krenar

Netanyahu në Kongresin amerikan: SHBA dhe Izraeli duhet të qëndrojnë së bashku, Biden është një sionist krenar

Amerika
Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Kroacia
Shtohen dyshimet për atentatin, Trump:

Shtohen dyshimet për atentatin, Trump: "Si u ngjit dikush në çati dhe pse nuk u raportua?"

Amerika
Kalo në kategori