LAJMI I FUNDIT:

Rusia ka lëshuar urdhër-arrest për ish-shkruesin e fjalimeve të Putinit

Rusia ka lëshuar urdhër-arrest për ish-shkruesin e fjalimeve të Putinit

Një ish-shkrues i fjalimeve të Vladimir Putinit është duke u kërkuar nën dyshimet për krime në Rusi.

Reklama

Abbas Gallyamov shkroi fjalime për presidentin rus gjatë kohës sa Putin ishte kryeministër në vitet 2008-12.

Gallyamov më vonë u bë konsulent dhe analist i pavarur politik, i cili u citua shpesh nga mediat ruse dhe të huaja. Vitet e fundit ai ka jetuar jashtë vendit.

Ministria e Drejtësisë e Rusisë njoftoi se Gallyamov gjendet në listën e agjentëve të kërkuar të huaj dhe për të është lëshuar një urdhër-arrest, raporton skynews.

Ministria deklaroi se Gallyamov “shpërndau materiale të krijuara nga agjentë të huaj në një rreth të pakufizuar njerëzish, foli kundër operacionit special ushtarak në Ukrainë dhe mori pjesë si ekspert në platformat e informacionit të ofruara nga strukturat e huaja”.

Gallyamov pohoi se tek sot ka mësuar se po kërkohej nga shteti rus. Asnjë agjenci e zbatimit të ligjit nuk e ka kontaktuar, kështu që nuk e di se me çfarë akuzash po përballet në Rusi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Serbia
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Kalo në kategori