LAJMI I FUNDIT:

Rumunët kundërshtojnë ndryshimin e legjislacionit anti-korrupsion

Rumunët kundërshtojnë ndryshimin e legjislacionit anti-korrupsion

Rumunët i kundërshtuan masat që konsiderohet se e bëjnë më të vështirë luftën kundër korrupsionit shtetëror.

Reklama

Votimet që u mbajtën të dielën ishin për ndryshimin e legjislacionit anti-korrupsion dhe ndryshme të tjera në gjyqësor, që u propozuan nga Partia qeverisëse e Social-Demokratëve.

Me tri të katërtat e të gjitha fletëvotimeve të numëruara, më shumë se 80% e votuesve iu përgjigjën me “po” dy pyetjeve të referendumit.

E para ishte: A e mbështesni ndalimin e amnistisë dhe faljes në rastet që lidhen me korrupsionin, ndërsa e dyta: A e mbështesni ndalimin e miratimit nga qeveria të urdhrave të jashtëzakonshëm në fushën e krimeve, dënimeve dhe organizimit gjyqësor?

Pjesëmarrja në zgjedhje ishte rreth 41%, ndërsa kërkohej mbi 30% për ta bërë referendumin të vlefshëm.

Presidenti i qendrës, Klaus Iohannis, i cili e ka thirrur referendumin, tha se kjo është “një votë e qartë për drejtësinë e vërtetë”.

“Asnjë politikan nuk mund të injorojë votën tuaj të qartë për një gjyqësor të pavarur”, tha ai.

Mijëra rumunë protestuan në shkurt, pasi qeveria e majtë kaloi pa ndonjë debat publik një masë emergjente, e cila, sipas kritikëve, e kufizon pavarësinë e prokurorëve.

Prejse mori pushtetin dy vjet më parë, Partia Social-Demokrate bëri disa ndryshime legjislative dhe të personelit, duke ngritur shqetësime nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara për sundimin e ligjit në Rumani.

Partia Social-Demokrate ka qenë edhe kundër referendumit.

Në trend Botë

Më shumë
Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Evropa
Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Botë
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Azia
Një aeroplan luftarak kinez iu afrua rrezikshëm një aeroplani amerikan, Pentagoni publikoi videon

Një aeroplan luftarak kinez iu afrua rrezikshëm një aeroplani amerikan, Pentagoni publikoi videon

Azia
Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Evropa
Kalo në kategori