LAJMI I FUNDIT:

RTK rrezikohet nga borxhet milionëshe, replika mes Hotit e Boletinit në Komision

RTK rrezikohet nga borxhet milionëshe, replika mes Hotit e Boletinit në Komision

Kryetari i Bordit të RTK-së, Besnik Boletini ka thënë se buxheti i radiotelevizionit publik po rrezikohet nga përmbaruesit për shkak të borxheve të trashëguara që arrijnë vlerën 1,6 milionë euro.

Në mbledhjen e Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere ku po shqyrtohet raporti vjetor financiar për vitin 2023 dhe të Komisionit rregullativ të Prokurimit Publik, Boletini tha se edhe këtë vit RTK po ballafaqohet me borxhe të vjetra.

“Për pagesën e stafit janë shpenzuar mbi tetë milionë euro. RTK është ballafaquar edhe këtë vit me borxhe të vjetra. Në vitin 2024 gjendja është edhe më e keq. Deri më tani i kemi 189 mijë euro të mjeteve që janë tërhequr nga përmbaruesit me vendim të gjykatave”, deklaroi ai.


Kurse, Drejtori i Përgjithshëm të RTK-së, Shkumbin Ahmetxhekaj tha se janë mbi 744 punëtorë të rregullt, për çka theksoi se numri ka qenë shumë më i madh.

Për këtë ka pasur kritika deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, i cili tha se fokusi duhet të jetë në cilësi programore.

“Unë e kam pritur qe kemi me ardhur në këtë moment. Unë nuk kam pritur që do të vendosni rregullsi. Brengën e kam pasur, por prapë bazohesha në fjalët e tuaja të mëdha. Sot me ardh drejtori i RTK-së dhe të krenohet me zvogëlimin e kontratave, ndërkohë që ju duhet të na tregoni se sa emisione janë shkurtuar. Fokusi i juaj është cilësia programore e RTK-së”, tha Hoti.

Duke replikuar me anëtarët e bordit të RTK-së, Hoti tha se janë përgjysmuar të hyrat dhe se ky bord e ka degraduar këtë institucion.

Ndërkaq, në përgjigjen e tij ndaj kritikave të Hotit, Boletini tha se një gjë e tillë është vlerësim politik, duke shtuar se është rritur cilësia programore përkundër numrit të punëtorëve. /kp/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapja më e re e pikës së grumbullimit të pemëve dhe perimeve - Fresco Group

Hapja më e re e pikës së grumbullimit të pemëve dhe perimeve - Fresco Group

frescoexclusive
Shtesat e reja për fëmijë merren nga gushti, ministri Murati tregon se në skemë është një nënë me 10 fëmijë

Shtesat e reja për fëmijë merren nga gushti, ministri Murati tregon se në skemë është një nënë me 10 fëmijë

Ekonomi
I madhi, gjiganti Master Potato ju prezanton katër shijet e tij!

I madhi, gjiganti Master Potato ju prezanton katër shijet e tij!

Atlantik GROUP SHPK
BKT Kosova nderohet me çmimin Banka më e mirë Digjitale në Kosovë nga Euromoney

BKT Kosova nderohet me çmimin Banka më e mirë Digjitale në Kosovë nga Euromoney

BKT
N’Itali me IP Petrol

N’Itali me IP Petrol

IP Petrol
Kurti vizitoi vendpunimet e rrugës Kijevë - Zahaq, buxheti i planifikuar për këtë projekt është 46 milionë euro

Kurti vizitoi vendpunimet e rrugës Kijevë - Zahaq, buxheti i planifikuar për këtë projekt është 46 milionë euro

Ekonomi
Kalo në kategori