LAJMI I FUNDIT:

Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara – skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara – skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit të Ukrainës, ka ndarë pamjet e rrugëve të dëmtuarve dhe ndërtesave të shkatërruara në Bakhmut.

Reklama

Dikur shtëpia e më shumë se 70 mijë civilëve, qyteti lindor tani ka më pak se 12 mijë banorë në rajon.

Muajt e fundit, beteja në qytet është bërë një nga më të ashprat e deritanishme të luftës, ku banorët janë detyruar të strehohen nën tokë dhe në kushte ngrirjeje.

Disa qytetarë i nxjerrin me dhunë, në disa shtinë me armë - ushtarët rusë kështu iu përgjigjen kundërshtuesve të pushtimit të Ukrainës
Lexo po ashtu Disa qytetarë i nxjerrin me dhunë, në disa shtinë me armë - ushtarët rusë kështu iu përgjigjen kundërshtuesve të pushtimit të Ukrainës

Ekspertët ushtarakë thonë se Bakhmut nuk ka ndonjë rëndësi strategjike, raporton skynews.

Megjithatë forcat ruse po vazhdojnë të godasin rajonin, i cili tani është një simbol i betejës në vazhdim që po zhvillohet në krahun lindor.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Telegrafi/