LAJMI I FUNDIT:

Rreth 30 mijë mercenarë të rinj mund të rekrutohen deri në muajin maj, thotë shefi i Wagner

Rreth 30 mijë mercenarë të rinj mund të rekrutohen deri në muajin maj, thotë shefi i Wagner
FILE PHOTO: Yevgeny Prigozhin, founder of Russia's Wagner mercenary force, speaks in Paraskoviivka, Ukraine in this still image from an undated video released on March 3, 2023. Concord Press Service/via REUTERS

Grupi mercenar rus, Wagner planifikon të rekrutojë rreth 30 mijë luftëtarë të rinj deri në mes të majit, tha themeluesi i tij, Yevgeny Prigozhin.

Reklama

Prigozhin deklaroi se qendrat e rekrutimit të Wagner, të cilat ai tha se ishin hapur javën e kaluar në 42 qytete ruse, punësonin mesatarisht 500-800 njerëz në ditë.

Ai nuk dha asnjë provë për të mbështetur numrat, të cilët Sky News nuk mund t’i verifikojë në mënyrë të pavarur.

Prigozhin: Kremlini qëllimisht e pengoi Wagnerin të pushtonte Bakhmutin
Lexo po ashtu Prigozhin: Kremlini qëllimisht e pengoi Wagnerin të pushtonte Bakhmutin

Grupi Wagner është një organizatë mercenare ruse. Grupi është themeluar nga Yevgeny Prigozhin, një biznesmen me lidhje të ngushta me Vladimir Putin.

Prigozhin është një nga oligarkët e shumtë të sanksionuar nga Perëndimi në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Ndryshe, Prigozhin kohët e fundit ka kritikuar qeverinë ruse se po e pengon përparimin e mercenarëve të Wagnerit në qytetin e Bakhmutit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Evropa
Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Evropa
Zelensky: Shpërthimi i digës në Kherson nuk do të ndikojë në përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territorin e saj

Zelensky: Shpërthimi i digës në Kherson nuk do të ndikojë në përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territorin e saj

Evropa
Ukraina shkatërron me dron një tank rus të tipit T-80

Ukraina shkatërron me dron një tank rus të tipit T-80

Evropa
Më shumë se 17 mijë njerëz po evakuohen nga autoritetet ukrainase pas shpërthimit të digës në Kherson

Më shumë se 17 mijë njerëz po evakuohen nga autoritetet ukrainase pas shpërthimit të digës në Kherson

Evropa
Kalo në kategori