LAJMI I FUNDIT:

Rrahmani: Sistemi informativ shëndetësor më i rëndësishëm sesa sigurimet shëndetësore

Rrahmani: Sistemi informativ shëndetësor më i rëndësishëm sesa sigurimet shëndetësore

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani ka shpjeguar punën që është bërë në drejtim të fillimit të implementimit të ligjit për sigurimet shëndetësore.

Reklama

Ai nuk ka dashur të merret me deputetët që akuzuan atë për dështim në sektorin e shëndetësisë, por ka listuar, sipas tij, të arriturat e deritanishme.

Rrahmani tha se sistemi i informimit shëndetësor është me i rëndësishëm se sa sigurimet shëndetësore.

Ministri tha se pas mbledhjes së premiumeve që do t’i kenë qytetarët, janë sistemi i barnave jashtë spitalore.

Ai tha se deri në fund të marsit do ta dinë se sa është mundësia e mbulimit të barnave jashtë spitalore për qytetarët.

Rrahmani ka dhënë edhe informacione rreth sistemit të informimit shëndetësor, duke thënë se është nxjerr strategjia e SISH-it 2010-2020, ku për t’u implementuar duhen 17 milionë euro, ndërsa, deri tash janë investuar diku 6 milionë euro. Po ashtu, pritet të investohen edhe rreth 6 milionë tjera, për t’u shtrirë rrjeti i SISH-it.

Ai tha se në fillim ka pasur probleme në implementimin e strategjisë së SISH-it.

Rrahmani tha se të gjitha përgatitjet do të kryhen dhe në fillim të muajit korrik do të fillon mbledhja e premiumeve për sigurimet shëndetësore.

Në trend Lajme

Më shumë
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës  dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Kandiq: Vuçiq t’u bëjë thirrje serbëve t’i dorëzojnë armët

Kandiq: Vuçiq t’u bëjë thirrje serbëve t’i dorëzojnë armët

Lajme
Gjashtë serbët e arrestuar në Banjskë të Zveçanit, ndalohen për 48 orë

Gjashtë serbët e arrestuar në Banjskë të Zveçanit, ndalohen për 48 orë

Drejtësi
Kalo në kategori