Cristiano Ronaldo e ka bojkotuar edhe një herë ceremoninë e ndarjes së çmimeve nga FIFA.

Ylli portugez nuk është hera e parë që e bëri këtë gjë, pasi edhe në vitin e kaluar nuk mori pjesë në gala mbrëmjen e shtëpisë më të madhe të futbollit në botë.

Vitin e kaluar Luka Modric e fitoi çmimin e me të mirit nga FIFA, derisa 34-vjeçari kishte refuzuar të merrte pjesë, e që ishte kritikuar nga zyrtarët e lartë të federatës.

Në natën e kaluar Lionel Messi u shpall lojtari më i mirë në botë, duke e mposhtur Virgil van Dijkun dhe sulmuesin portugez, që vendosi të qëndronte në shtëpi.

Duke e pasur parasysh faktin se Ronaldo jeton vetëm 150 kilometra larg Milanos, vendimi i portugezit për të mos marrë pjesës në çmimet e FIFA-s u kritikua edhe më shumë nga tifozët dhe gazetarët.

Ronaldo poston mesazh të koduar pasi injoroi gala mbrëmjen për çmimin ‘The Best’ Ronaldo poston mesazh të koduar pasi injoroi gala mbrëmjen për çmimin ‘The Best’

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, nuk e mbajti aspak sekret zhgënjimin e tij me mungesën e Ronaldos.

Infantino e lavdëroi Messin duke thënë se e meriton plotësisht çmimin dhe se është i lumtur që argjentinasi më në fund e shtoi edhe këtë çmim në koleksionin e tij. /Telegrafi/