Tenisti legjendar Roger Federer i ka dhënë fund karrierës së pasur në tenis. Zvicerani ka konfirmuar në rrjetet sociale se javën e ardhshme do të luajë turneun e tij të fundit.

Reklama

Federer (41) vitet e fundit ka pasur shumë probleme me lëndime, gjë që ka rezultuar në mungesën e tij në turne të shumta. Pas tij është një rikuperim i vështirë nga lëndimi i katërt në gju, i cili është edhe i fundit gjatë karrierës së tij. Zvicerani vendosi se nuk mund ta bënte më.

Ishte e mundur të mendohej se ai do t’i jepte fund karrierës së tij në muajt e mëparshëm pasi ai anuloi disa turne. Tani është bërë e ditur, pra është konfirmuar në faqen zyrtare.

Reklama

Federer do të luajë Laver Cup në Londër dhe do të jetë turneu i tij i lamtumirës. Turneu do të luhet nga data 23 deri më 25 shtator, kur adhuruesit e tenisit do të shijojnë për herë të fundit magjinë e heroit të madh.

Reklama

Federer publikoi një letër për fansat në profilet e tij, në të cilën ai shpjegoi vendimin e tij për t’i dhënë fund karrierës së tij.

“Sot dua të ndaj lajmet me ju. Siç e dini të gjithë, tre vitet e fundit më kanë sjellë sfida nga lëndimet deri tek operacionet. Kam punuar shumë për t’u rikthyer në formë konkurruese. Megjithatë, i di kapacitetet dhe limitet e mia fizike dhe i fundit ishte sinjal i qartë për mua. Unë jam 41 vjeç dhe kam luajtur më shumë se 1500 ndeshje në karrierën time 24-vjeçare. Laver Cup javën e ardhshme në Londër do të jetë turneu im i fundit ATP. Unë do të luaj tenis në të ardhmen, por jo në Grand Slams dhe në turneun ATP”, ka thënë Federer.

Reklama
Reklama

Kështu mbyllet historia e tenistit që shumë e konsiderojnë si më të madhin e të gjitha kohërave. Bëhet fjalë për largimin e heroit të shumë gjeneratave që fitoi 103 tituj ATP duke përfshirë 20 tituj Grand Slam.

Pavarësisht se ai nuk e mbyll karrierën e tij si njeriu me më shumë tituj Grand Slam në histori, eleganca, hiri dhe stili i paparë i tenisit e vendosin në krye. /Telegrafi/