LAJMI I FUNDIT:

RMV: Aksion kontrollues ndaj argjendarive, u sekuestruan mbi 10 kilogram stoli ari të pa deklaruara

RMV: Aksion kontrollues ndaj argjendarive, u sekuestruan mbi 10 kilogram stoli ari të pa deklaruara

Më datë 22.09.2022, punonjësit e Policisë së Departamentit të Policisë Kriminale në MPB – Sektori për Krimin Ekonomik dhe Korrupsion, në koordinim me Inspektoratin Shtetëror të Tregut dhe Administratën e të Ardhurave Publike, kanë kryer kontrolle në disa persona juridikë në në zonën e Shkupit, Tetovës, Gostivarit dhe Kërçovës, të cilët merren me blerjen, prodhimin dhe shitjen e stolive të arit.

Reklama

Gjatë kontrollit janë sekuestruar mbi 10 kilogramë produkte të pavulosura – të pa deklaruara (ar dhe stoli ari), përkatësisht mosrespektim të detyrimeve që dalin nga Ligji për regjistrimin e pagesave me para në dorë, si dhe vepra penale të përcaktuara në Kodin Penal.

Gjatë kontrollit të tetë argjendarive në Shkup janë gjetur dhe konfiskuar rreth 661 gramë ar pa vulë, në Tetovë gjatë kontrollit të 11 argjendarive janë gjetur dhe konfiskuar 7.399 gramë ar pa vulë, në Gostivar gjatë kontrollit të shtatë argjendarive 1.690 gramë janë gjetur dhe konfiskuar, ndërsa në Kërçovë gjatë kontrollit të tre argjendarive janë gjetur dhe konfiskuar 269 gramë ar pa vulë .

Inspektorati Shtetëror i Tregut dhe Administrata për të Hyra Publike kanë konstatuar parregullsi të tjera të cilat janë sanksionuar në përputhje me rrethanat.

Pas dokumentimit të plotë të rasteve ndaj pronarëve dhe personave juridikë do të ngrihen kallëzime përkatëse.


Në trend Lajme

Më shumë
Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Elfije Boletini
Taravari: Shtetasit e Kosovës do të paguajnë për shërbime shëndetësore në Maqedoni njëjtë si shtetasit e RMV-së

Taravari: Shtetasit e Kosovës do të paguajnë për shërbime shëndetësore në Maqedoni njëjtë si shtetasit e RMV-së

Shëndetësi
Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Lajme
Escobar kërkon sërish themelimin e Asociacionit, thotë se palët duhet t'i kthehen normalizimit të marrëdhënieve

Escobar kërkon sërish themelimin e Asociacionit, thotë se palët duhet t'i kthehen normalizimit të marrëdhënieve

Lajme
Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Lajme
Situata në PD e paqartë, japin dorëheqjen nga kryesia deputetët Oriela Nebiaj dhe Flamur Hoxha

Situata në PD e paqartë, japin dorëheqjen nga kryesia deputetët Oriela Nebiaj dhe Flamur Hoxha

Lajme
Kalo në kategori