LAJMI I FUNDIT:

Rikthimi eventual te Italia dhe puna që do të bëjë pas pensionimit – deklarohet Buffon

Rikthimi eventual te Italia dhe puna që do të bëjë pas pensionimit – deklarohet Buffon
(Foto: Getty)

Gianluigi Buffon ka folur për të ardhmen e tij, ndërsa e ka hedhur poshtë çdo mundësi për një rikthim eventual në portën e përfaqësueses së Italisë.

Reklama

Portieri legjendar, i cili ka kontratë me Parman deri në qershor të vitit 2024, i ka të qartë idetë për të ardhmen e tij duke përfshirë edhe mundësinë që ta përfaqësojë sërish Italinë.

“Do të kishte qenë gjëja më e gabuar ndonjëherë, do ta kisha penguar zhvillimin që po e shohim”, citon Ilbianconero fjalët e Buffon, të dhëna në emisionin e popullarizuar të futbollit në Twitch, ‘Boto TV’.

“Ende mund të luaj 15-20 ndeshje në sezon në nivelin më të lartë. Nuk kam dyshim për këtë. E ndjej. Dua ta bëj atë që po e bëj tani dhe të jem i lumtur me njerëzit përreth meje”.

(Foto: AMA/Getty)

“Më pëlqen shumëçka rreth futbollit. Ndoshta (pas pensionimit) do të më pëlqente ta mbuloja të njëjtin rol sikurse Paolo Maldini, drejtor teknik, është gjë e mirë dhe mund t’i shohësh rezultatet”, ka shtuar ish-portieri i Juventusit.

Gjashtë futbollistët me teknikën më të mirë me të cilët ka luajtur Buffon
Lexo po ashtu Gjashtë futbollistët me teknikën më të mirë me të cilët ka luajtur Buffon

45-vjeçari është lojtari me më së shumti paraqitje në Serie A (657), 10 më shumë se Maldini. Ai e ka mbrojtur portën e Parmas plot 168 herë në elitë dhe 489 herë të Juventusit.

Buffon u kthye te Parma në Serie B në një transferim me parametrat zero në vitin 2021. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

La Liga
Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ndërkombëtare
Cristiano Ronaldo nuk e fiton as ligën e Arabisë Saudite

Cristiano Ronaldo nuk e fiton as ligën e Arabisë Saudite

Ligat tjera
The Telegraph zbulon skandalet brenda hapësirave të Chelseat - fajtorë nuk janë trajnerët

The Telegraph zbulon skandalet brenda hapësirave të Chelseat - fajtorë nuk janë trajnerët

Premier League
Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Premier League
Kalo në kategori