LAJMI I FUNDIT:

Rikthehet në ujë barka që ka thyer rekordin e shpejtësisë para 80 vitesh (Foto)

Rikthehet në ujë barka që ka thyer rekordin e shpejtësisë para 80 vitesh (Foto)

Sir Malcolm Campbell ka hyrë në histori gjatë vitit 1937, pasi kishte thyer shpejtësinë e lëvizjes në ujë me barkë, në një liqe mes Zvicrës dhe Italisë.

Me Bluebird K3 ai ka arritur 204 kilometra në orë, që ishte shpejtësia më e lartë deri atëherë, transmeton Telegrafi.


Pronarët e dikurshëm të barkës

Pas 45 vitesh në ujëra, kjo lundër është vendosur në një muze. Por, tani është vendosur që t’i kthehet sërish valëve, pas intervenimeve dhe punimeve të shumta në të.

Pas 80 viteve, sërish në ujë

“I është ndryshuar sistemi i punës, si dhe janë vendosur pajisjet teknologjike që nuk i ka pasur më parë. Megjithatë, dallon shumë nga modernet dhe kjo është e veçanta saj”, kanë thënë nga grupi që e riparoi. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Mbi 33 milionë shikime - vogëlushi filloi të kërcente menjëherë pasi bëri hapat e para në jetë

Mbi 33 milionë shikime - vogëlushi filloi të kërcente menjëherë pasi bëri hapat e para në jetë

Fun
Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Fun
Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Fun
Në mes të një fjalimi të 'zjarrtë', një kryebashkiaku kolumbian i bien pantollat

Në mes të një fjalimi të 'zjarrtë', një kryebashkiaku kolumbian i bien pantollat

Fun
Prindërit i shpuan veshët një foshnje tre muajshe dhe zemëruan publikun

Prindërit i shpuan veshët një foshnje tre muajshe dhe zemëruan publikun

Fun
Ngjarje e pazakontë - pastrojnë borën me makinë kositëse të barit

Ngjarje e pazakontë - pastrojnë borën me makinë kositëse të barit

Fun
Kalo në kategori