LAJMI I FUNDIT:

Rikonfirmohet mbështetja amerikane për Maqedoninë (Video)

Rikonfirmohet mbështetja amerikane për Maqedoninë (Video)

Wess Mitchell, Ndihmës sekretari shtetëror amerikan ka arritur në Maqedoni, ku tashmë ka realizuar takim me Kryeministrin Zoran Zaev, me të cilin kanë mbajtur një konferencë të përbashkët shtypi.

Sipas tij, SHBA-të mbështetin Maqedoninë dhe Greqinë në gjetjen e një zgjidhje për çështjen e emrit, duke theksuar se është me rëndësi vazhdimi i bisedimeve, përcjell Telegrafi Maqedoni.


Ai tha se Maqedonia ka ndërmarrë hapa të konsiderueshëm dhe janë të kënaqur me përparimin e arritur.

Njiherit, Mitchell rikonfirmoi mbështetjen e SHBA-ve për aspiratën euroatlantike të Maqedonisë, duke shtuar se dyert e NATO-s janë të hapura.

Ndërkaq, Zoran Zaev tha se çështja e emrit është 25 vjeçare dhe është një çështje e rëndë dhe e mundimshme, prandaj është mirë që të thirren miqtë, sidomos ato strategjik./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Prishtina pajiset me 100 biçikleta, por kryeqyteti ende nuk ka nisur me krijimin e stacioneve se ku do të vendosen

Prishtina pajiset me 100 biçikleta, por kryeqyteti ende nuk ka nisur me krijimin e stacioneve se ku do të vendosen

Lajme
Mbushte pishinën nga gypi ilegal, shkyçet një shtëpi nga shërbimet e ujësjellësit

Mbushte pishinën nga gypi ilegal, shkyçet një shtëpi nga shërbimet e ujësjellësit

Lajme
Aksidenti tragjik me tre të vdekur në Venecia, dy nga viktimat janë shqiptarë

Aksidenti tragjik me tre të vdekur në Venecia, dy nga viktimat janë shqiptarë

Lajme
Tahiri: Mashtrimi i qeverisë me pagat në sektorin publik vazhdon të dekonspirohet

Tahiri: Mashtrimi i qeverisë me pagat në sektorin publik vazhdon të dekonspirohet

Lajme

"Masakra e Mejës", prokurorja Hajdari: Në aktakuzë janë 53 persona, vranë 370 civilë dhe tentuan të fshehin krimet në Serbi

Lajme
Arratiset nga burgu italian ‘mbreti’ shqiptar i drogës, Dorian Petoku, pjesë e grupit “Diabolik”

Arratiset nga burgu italian ‘mbreti’ shqiptar i drogës, Dorian Petoku, pjesë e grupit “Diabolik”

Lajme
Kalo në kategori