LAJMI I FUNDIT:

“Rekord i të gjitha kohërave në Evropë!”: Spanja dhe Portugalia para valës së nxehtësisë, temperaturat priten deri në 48 gradë celsius

“Rekord i të gjitha kohërave në Evropë!”: Spanja dhe Portugalia para valës së nxehtësisë, temperaturat priten deri në 48 gradë celsius

Temperaturat në Spanjë dhe Portugali mund të tejkalojnë 48C këtë javë duke thyer rekordin më të lartë të të gjitha kohërave për Evropën.

Autoritetet kanë paralajmëruar pushuesit në Evropën jugore për të marrë masat për një mot ekstrem, pasi temperaturat pritet të godasin 40-shin, që nga e premtja.


Madje, siç raportojnë mediat, përcjell Telegrafi, rajoni iberik i Spanjës dhe Algarve në Portugali, mund të goditen nga temperaturat e nxehta në 41 vjet.

Gjithashtu, temperaturat mund të shtrihen në jug-perëndim Francës.

Mediat shkruajnë se rekordi aktual për Evropën është 48C, i regjistruar në Athinë, Greqi, në korrik të vitit 1977. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Botë
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia

"Iranianët janë shumë të frikësuar"

Botë
Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Amerika Latine
Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Evropa
Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre

Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre"

Botë
Kalo në kategori