LAJMI I FUNDIT:

“Regjimi i Putinit është mjaft fragjil – sulmi i Wagnerit ndaj Rusisë do të jetë një turp i madh për të”

“Regjimi i Putinit është mjaft fragjil – sulmi i Wagnerit ndaj Rusisë do të jetë një turp i madh për të”

Sulmi i Wagnerit ndaj Rusisë do të jetë një “turp i madh” për presidentin rus Vladimir Putinin, ka thënë drejtori ekzekutiv i Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny.

Duke folur për Sky News, Vladimir Ashurkov tha se Yevgeny Progozhin ndoshta ndjeu “rrezikun vdekjeprurës në të cilin ndodhej” përpara se të shpallte de-përshkallëzimin e revoltës së tij, por është shumë herët për të thënë “nëse ky është fundi”.

“E rëndësishme është se ai është një komandant brutal lufte, por ai nuk është budalla”, tha ai.

“Unë mendoj se ai llogariti në njëfarë mbështetjeje në Kremlin, në strukturat e pushtetit rus dhe ne nuk e dimë se çfarë lloj marrëveshjeje ai bëri me Vladimir Putinin përmes Lukashenkos”.

Ndryshe, një marrëveshje për të ndaluar trupat Wagner që të vazhdojnë avancimin e tyre u ndërmjetësua midis Prigozhin dhe presidentit rus nëpërmjet liderit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko.

“Çdo ndryshim pozitiv në Rusi do të fillojë me disa trazira dhe paqëndrueshmëri, nëse ky është fillimi i një destabiliteti të tillë nuk e dimë, por me siguri shohim se regjimi i Putinit është mjaft fragjil”, shtoi Ashurkov.

“Është një turp i madh për Putinin”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Brenda burgut famëkeq rus ku vdiq Alexei Navalny

Brenda burgut famëkeq rus ku vdiq Alexei Navalny

Evropa

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Të premten, SHBA me paketë të madhe sanksionesh kundër Rusisë për vdekjen e Navalny dhe luftën në Ukrainë

Të premten, SHBA me paketë të madhe sanksionesh kundër Rusisë për vdekjen e Navalny dhe luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori