LAJMI I FUNDIT:

Recetë Syfyri – Omlet me Spinaq dhe djath Feta

Recetë Syfyri – Omlet me Spinaq dhe djath Feta

Koha e përgatitjes: 5 – 7 minuta


Përbërësit për 1 person:

Reklama

2 vezë REA-s

Gjysmë lugë gjalpë Rama

1 pjatë spinaq nga Hortex

Vaj ulliri Levante

Gjysmë domate e grirë

Djathë Feta nga Olympus

 

Përgatitja:

Thyeni dy vezët dhe hidhni kripë e piper teksa po bëni këtë. Shkrini gjalpën në një tigan në temperaturë mesatare.

Shtoni spinaqin në këtë tigan dhe fërgoni.

Hidhni vezët e përziera në po të njëjtin tigan më pas me gjentilesë tërhiqni nga mesi pjesën e vezëve të fërguara në mënyrë që në hapësirë të kalojë sasia e vezëve që mbeti pa fërguar duke formuar kështu valë omleti. Fërgoni edhe pak duke lënë pak të lëngshëm mesin e omletit. Shtoni sasinë e domateve dhe djathin Feta të copëtuar. Gjysmën e omletit më pas e bëni palë mbi gjysmën tjetër duke hedhur edhe pak djathtë feta dhe jeni gati për servim.

 

 

 

 

Artikull i sponzorizuar

Në trend Kuzhina

Më shumë
Mish me bamje

Mish me bamje

Pjata kryesore
Mësoni se si të përgatisni Tespishte (Video)

Mësoni se si të përgatisni Tespishte (Video)

Nga duart tua
Kalo në kategori