Pastrimi i tualetit është detyrë të cilën shpeshherë e injoroni, e këtë kryesisht e bëni për arsyen se tualeti nuk është edhe aq i pastër

Sidoqoftë, pastrimi i tualetit është gjë esenciale, pasi që e mban atë të pastër nga bakteret dhe mikrobet.

Për ta bërë këtë, duhet të shmangni detergjentët e caktuar, pasi që mund të jenë të mbushur me toksina dhe kimikale të rrezikshme.

Prandaj, ekspertët rekomandojnë një metodë natyrale, e cila bën që tualeti juaj të mbajë aromë të freskët dhe të jetë i pastër, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

▪ 160 g sodë buke
▪ 600 ml lëng limoni
▪ gjysmë gote uthull
▪ peroksid hidrogjeni
▪ 15-20 pika vaj esencial

Reklama

Në një legen vendosni sodën e bukës dhe lëngun e limonit, pastaj në një legen tjetër vendosni peroksidin e hidrogjenit dhe uthullën.

Reklama

Këto dyja i kombinoni dhe pastaj ia shtoni vajin esencial.

Pastaj krijoni forma gjysmë-topi me lugë dhe lërini të thahen për të paktën 4 orë.

Kur të jenë tharë, vetëm vendosni ato nga një në tualet. /Telegrafi/