LAJMI I FUNDIT:

Receta e iftarit: Përgatitni pulën e pjekur në salcë mustarde

Receta e iftarit: Përgatitni pulën e pjekur në salcë mustarde

Pula e pjekur në salcë është një pjatë shumë e thjeshtë, përgatitja e së cilës nuk zgjat shumë dhe nuk kërkon shumë përbërës

Reklama

Përbërësit e nevojshëm:

– 1 kg kofsha pule,
– 2 lugë vaj ulliri,
– 2 lugë mustardë (senf),
– 2 lugë mjaltë,
– 6 thelpinj hudhër,
– kripë, piper dhe piper i kuq – sipas dëshirës.

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 220 gradë.

Në një enë ose në një dërrasë prerëse, lyeni të dyja anët e kofshëve të pulës me kripë dhe piper dhe vendosni në një enë pjekjeje me përmasa 20 × 30 cm.

Në një enë tjetër përzieni vajin e ullirit, mustardën, mjaltin, hudhrën dhe piperin e kuq derisa të bashkohen mirë.

Lyejeni pulën me masën nga të dyja anët.

Piqeni për 35 minuta ose derisa lëkura të bëhet kërcëlluese.

Hiqeni nga furra dhe shërbejeni të ngrohtë!

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.